Uzdrowiska wkrótce znowu otwarte. Kuracjusze będą przechodzić testy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 13:42
- Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją standardową działalność - zapowiada minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wiadomo już, że osoby, które planują udać się na turnusy do sanatoriów, będą poddawane testom na koronawirusa. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy, pacjent zostanie odesłany do domu.
Audio
  • Uzdrowiska wznawiają działalność od 15 czerwca (Jedynka/ Cztery pory roku)
Już niedługo do uzdrowisk w Ciechocinku wrócą kuracjusze
Już niedługo do uzdrowisk w Ciechocinku wrócą kuracjuszeFoto: canon_shooter / shutterstock

Od połowy marca uzdrowiska w całej Polsce są praktycznie puste, ponieważ z powodu epidemii koronawirusa wstrzymano przyjmowanie kuracjuszy. Zakończenie przymusowej przerwy planowane jest na połowę czerwca. Sanatoria będą zobowiązane do wprowadzenia zasad bezpieczeństwa, które uniemożliwią przyjęcie na turnus osób zakażonych koronawirusem.

- Przed przyjazdem (kuracjusza - red.) jest wstępna ankieta, gdzie oceniamy możliwość kontaktu pacjenta z koronawirusem, natomiast na miejscu jest już ankieta uzupełniająca, odpowiedni wywiad lekarski i badanie pod kątem występowania pewnych objawów. Jeżeli na tym etapie pojawiają się jakiekolwiek zastrzeżenia bądź wątpliwości lekarza, co do stanu pacjenta, może zostać on odesłany do domu - mówi Dawid Tułnowski z uzdrowiska w Ciechocinku.

Gość Jedynki dodaje, że "jeżeli ktoś będzie miał ze sobą wynik testu nie starszy niż 7 dni, to będzie to też wskazanie dla lekarza, że dany pacjent jest jak najbardziej bezpieczny".

Liczne zasady bezpieczeństwa

W sanatoriach zostanie wprowadzony szereg zasad bezpieczeństwa. - Oznaczamy w widoczny sposób wymagane odległości chociażby przy meldunku i recepcji, aby były one zachowane. We wszystkich częściach wspólnych mamy określoną maksymalną liczbę osób, które w danym momencie będą mogły tam przebywać - tłumaczy Dawid Tułnowski.

Ponadto zajęcia grupowe zostaną objęte limitami. - Pacjenci będą musieli też być w maseczkach. Tak samo jak nasz personel, który będzie wykonywał zabiegi i będzie wyposażony w środki ochrony osobistej. W zależności od rodzaju zabiegu, będą to maseczki, przyłbice czy rękawiczki - słyszymy.

Tężnie już czynne

Kuracjusze, podobnie jak turyści, będą mogli korzystać w Ciechocinku także z tężni solankowych. Są one najdłuższym i największym tego typu zabytkiem na całym świecie.

- W tej chwili tężnie czynne są weekendowo, od piątku do niedzieli. W miarę wzrostu liczby turystów odwiedzających nasz kurort, będziemy również zwiększali ich dostępność. Niedługo będą więc funkcjonować 7 dni w tygodniu - przekazuje Janusz Hawik, dyrektor Biura Promocji Miasta Ciechocinek.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Reporter: Patryk Bedliński

Goście: Janusz Hawik (dyrektor Biura Promocji Miasta Ciechocinek), Dawid Tułnowski (uzdrowisko w Ciechocinku)

Data emisji: 22.05.2020

Godzina emisji: 10.45

DS

Czytaj także

Trudny czas dla alergików. Lekarz: nie stygmatyzujmy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 12:58
Koronawirus od wielu tygodni pozostaje tematem numer jeden. Dlatego kiedy ktoś w naszej obecności kaszle albo kicha obawiamy się, że może być chory. Tymczasem może to być alergia, o którą o tej porze roku nietrudno. 
rozwiń zwiń