To tam spłonęła ostatnia czarownica. Gdzie musisz pojechać w podróż?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 14:46
Ostatnią czarownicę spalono w Europie na stosie w 1811. Barbara Zdunk, bo o niej mowa, była więziona na Zamku Reszel. Dziś to miejsce jest atrakcją turystyczną, którą odwiedzają tłumy. Dokąd jeszcze warto wybrać się w podróż po Polsce, śladami niezwykłych historii?
Audio
  • Jakie miejsca warto odwiedzić podczas podróży po Polsce? Cz. 1 (Cztery pory roku/ Jedynka)
  • Jakie miejsca warto odwiedzić podczas podróży po Polsce? Cz. 2 (Cztery pory roku/ Jedynka)
  • Jakie miejsca warto odwiedzić podczas podróży po Polsce? Cz. 3 (Cztery pory roku/ Jedynka)
Zamek Reszel skrywa niezwykłe historie
Zamek Reszel skrywa niezwykłe historieFoto: Mariusz Switulski / shutterstock

Kilkaset lat temu, żeby sprawdzić, czy kobieta jest czarownicą i popełnia niecne uczynki w zmowie z diabłem, ważono ją. Według ówczesnych prawników, księży czy lekarzy, czarownicami mogły być tylko panie poniżej 49,5 kg, ponieważ właśnie taki ciężar miała unieść latająca miotła. Gdy kobieta podejrzewana o czary ważyła mniej niż wspomniane 49,5 kg, trafiała do sali tortur na przesłuchanie. Po przyznaniu się do winy, paloną ją na stosie.

Zamek w Reszlu

- Prawdopodobnie w tej piwnicy była więziona Barbara Zdunk, czarownica, która została spalona w Reszlu w 1811 roku. Była tą ostatnią. Dlatego zainscenizowaliśmy w piwnicy miejsce uwięzienia i znajdują się tutaj krata, manekin - opowiada o Zamku Reszel Bartłomiej Marszal.

Barbara Zdunk miała 36 lat i podobno była bardzo urodziwa. Dwójka dzieci, która przyszła na świat w zamku, została uśmiercona przez strażników. - Była oskarżona o dzieciobójstwo, bo strażnicy wykorzystywali biedną Barbarę. Była również wykorzystywana w pewien sposób do celów politycznych, ponieważ była polskiego pochodzenia, a po zaborach wałdze były pruskie - opowiada Bartłomiej Marszal.

Zamek Reszel wybudował wuj Mikołaja Kopernika. Jego budowa trwała od 1335 roku i zakończyła się około 1405 roku. Dziś jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w tym regionie Polski.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

- Teraz myśląc o kolei wąskotorowej to myślimy głównie jako o atrakcji turystycznej, natomiast dawniej był to główny środek transportu w małych miejscowościach, takich jak w okolicy Gryfic. Wówczas nie opłacało się tworzyć szerokich torów, bo były dużo droższe niż stworzenie wąskich - przekazuje Maciej Łozdowski z Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W gm. Rewal znajduje się wąskotorówka, który każdego dnia wyrusza w blisko 40-kilometrową trasę. Odrestaurowane pociągi osiągają prędkość do 25 km/h.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

Z kolei w Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej można zobaczyć m.in. drezynę kolejową na bazie samochodu Warszawa z 1958 roku.

- Prezentacje Warszawy odbywają się w Muzeum Kolejnictwa zawsze w pierwszy weekend miesiąca. Co weekend uruchamiamy różnego typu lokomotywy, maszyny i inne zabytki techniki, żeby przenieść naszych turystów 100 lat wstecz. Dzisiaj mamy walec, więc walcujemy cały teren muzeum, robiąc pokazy. Przy okazji walec pracuje, bo przygotowuje kolejną powierzchnie, która będzie udostępniania turystom - mówi Katarzyna Szczerbińska-Tercjak.

Wspomniany walec jest zabytkiem produkcji holenderskiej, liczącym sobie już 90 lat.

Latarnia morska w Gąskach

Ma prawie 50 metrów wysokości, 226 schodków i została wybudowana w 1875 roku. Latarnia morska w Gąskach jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w gm. Mielno. W czasie sezonu odwiedza ją nawet 30 tys. osób.

- Latarnicy generalnie zajmowali się konserwacją. Kiedyś włączało się światło i przesłonę ręcznie, a teraz na fotokomórkę. Prace konserwacyjne jednak zostały i raz na jakiś trzeba wejść i przeczyścić pryzmaty. Taką dobrą konserwację, trzeba zrobić przynajmniej raz w miesiącu - tłumaczy latarnik Piotr Laskowski.

Pałac w Lubostroniu

W województwie kujawsko-pomorskim warto wybrać się do Pałacu w Lubostroniu.

- Pałac ten był budowany w 1795 jako modlitwa o ojczyznę, kiedy były nad nami czarne chmury zaborców. Mówi o tym hasło: "Tu schronisz się przed niebezpieczeństwami życia zewnętrznego". Ród Skórzewskich od wybudowania tego pałacu, czyli od 1795 do 1939 roku był tutaj. Był to polski, bardzo mocno patriotyczny ród - opowiada Andrzej Budziak.

Bunkier w Wałczu

Będąc w Wałczu, nie można zapomnieć o odwiedzeniu tamtejszego skansenu i muzeum prowadzonego przez Grupę Warowną Cegielnia.

Jak tłumaczy Bogdan Dankowski, turyści mogą wejść do wnętrza gigantycznego bunkra, który jest częścią systemu umocnień związanych z walkami na Wale Pomorskim.

- Nieco zmieniliśmy godziny, uwzględniając ciążące na nas wymagania. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych od wtorku do piątku w godz. 11.00-17.00 oraz w weekendy w godz. 11.00-18.00 – dodaje Bogdan Dankowski.

Rajski ogród pod Wałbrzychem

Dla takich widoków naprawdę warto pojechać do Zamku Książ, gdzie mieści się palmiarnia z tysiącami kwiatów.

- Palmiarnia została wybudowana w latach 1911-1913 przez księcia Jana Henryka XV von Pless Hochberg. Ma ona powierzchnię 1900 metrów kwadratowych, łącznie z częścią dobudowaną w latach 70. - zdradza Magdalena Sakowska.

W środku znajdują się m.in. palmy daktylowe, które mają nawet 100 lat.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Bartłomiej Marszal (Zamek Reszel), Maciej Łozdowski (Nadmorska Kolej Wąskotorowa), Katarzyna Szczerbińska-Tercjak (Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej), Piotr Laskowski (Latarnia Morska w Gąskach), Andrzej Budziak (Pałac w Lubostroniu), Bogdan Dankowski (Grupa Warowna Cegielnia), Magdalena Sakowska (Zamek Książ)

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Zobacz więcej na temat: podróże Roman Czejarek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tropem polskich śladów na świecie

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 14:52
Podróżnik Krzysztof Puternicki przejechał wiele kontynentów. Specjalizuje się w samotnych wyprawach, a jego ulubione miejsce to Afryka Równikowa. Jesienią zeszłego roku rozpoczął wyprawę tropem polskich śladów. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weekend w Polsce. Atrakcje turystyczne znów dostępne dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2020 14:20
W sobotnich "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia mówiliśmy o parkach, zamkach, muzeach, które po długiej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa znów stają przed nami otworem.
rozwiń zwiń