Sylwester Chęciński - twórca kultowej trylogii komediowej - kończy 90 lat!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 12:50
Urodzony 21 maja 1930 roku scenarzysta i reżyser ma na koncie kilkanaście filmów fabularnych, kilka seriali i spektakli telewizyjnych, popularność zyskał głównie dzięki realizacji trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć".
Audio
  • Sylwester Chęciński - twórca kultowej trylogii komediowej - kończy 90 lat! (Cztery pory roku/Jedynka)
Plakaty filmowe do filmów Sami swoi, Nie ma mocnych i Kochaj albo rzuć
Plakaty filmowe do filmów "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć"Foto: mat. promocyjne

Sylwester Chęciński (ur. 1930 w Suścu) - reżyser i scenarzysta, absolwent Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi. Zaczynał jako asystent reżysera i II reżyser. Współpracował m.in. ze Stanisławem Lenartowiczem, Andrzejem Wajdą i Jerzym Passendorferem. Jako reżyser debiutował w 1961 roku filmem dla młodego widza "Historia żółtej ciżemki" według powieści Antoniny Domańskiej.

"Hańcza dukał, usiłował mu dorównać"

Najbardziej znany jest z trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć". Produkcja "Sami swoi" (1967) opowiada o losach dwóch zwaśnionych rodzin, Pawlaków i Karguli, które krótko po zakończeniu II wojny światowej zmuszone są wyjechać z Kresów Wschodnich i osiedlić się na Ziemiach Odzyskanych. Zajmują sąsiadujące ze sobą gospodarstwa. Tutaj dalej ciągną swoje kłótnie i spory. Sukces kasowy filmu doprowadził do powstania kolejnych: "Nie ma mocnych" (1974) i "Kochaj albo rzuć" (1977).

W (archiwalnej) rozmowie z dziennikarką Joanną Sławińską Sylwester Chęciński opowiedział, że grający Pawlaka - wówczas mało znany - Wacław Kowalski znacznie lepiej sobie radził z wymową kresową niż wcielający się w postać Kargula - wówczas już wielki aktor - Władysław Hańcza. - Gdy się spotkali na planie, Kowalski mówił z taką muzyką, a Hańcza dukał, usiłował mu dorównać - wskazał. Dlatego, pod błahym pretekstem, przy dubbingu zatrudniony został Bolesław Płotnicki. Do następnych filmów Hańcza opanował już wymowę kresową i nie pozwolił się dubbingować.

"Mogę przejść od dramatu do komedii"

Sukces odniosły także: "Wielki Szu" (1983) - opowieść o starzejącym się szulerze karcianym, którego po wyjściu z więzienia okoliczności zmuszają do powrotu do zielonego stolika - i pierwsza polska komedia, której akcja rozgrywa się w stanie wojennym, "Rozmowy kontrolowane" (scenariusz: Stanisław Tym, 1991), której bohaterem jest prezes klubu sportowego "Tęcza", znany już z wcześniejszego filmu "Miś" Stanisława Barei.

- To, co ja bezczelnie o sobie myślę, to to, że z pewnego rodzaju łatwością poruszam się w gatunkach. Mogę przejść od dramatu do komedii - ocenił reżyser w rozmowie z Joanną Sławińską. - Wydaje mi się jednak, że najważniejsza jest psychologia. To wszystko, co w środku - dodał.

Był zastępcą kierownika artystycznego zespołów filmowych "Iluzjon" (1976-1980) i "Kadr" (1988-1991). Ma na koncie wiele nagród, m.in. Nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki II stopnia, Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005), Platynowe Lwy 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni (2014) - za całokształt twórczości i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2014).

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Joanna Sławińska

Data emisji: 25.05.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Audrey Hepburn - jedna z największych aktorek wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 21:09
Aktorka filmowa i teatralna, działaczka humanitarna i filantropka. Ikona kultury popularnej, symbol seksu lat 60. XX wieku. Jedna z największych aktorek wszech czasów według American Film Institute. 4 maja skończyłaby 91 lat.
rozwiń zwiń