Powrót dziecka do przedszkola. Jak go przejść bez stresu?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 18:36
Od kilku tygodni otwierają się kolejne przedszkola. W związku z koronawirusem przyjmują jednak mniej dzieci, a opieka nad nimi musi odbywać się zgodnie z całą listą zasad bezpieczeństwa. Co rodzic powinien zrobić, kiedy dziecko nie chce iść do przedszkola, które nie jest już takie jak wcześniej?
Audio
  • Powrót dzieci do przedszkoli. Jak rozmawiać z dzieckiem? (Jedynka/ Cztery pory roku)
We Francji odbyły się targi poświęcone bezpłodności oraz matkom surogatkom pod hasłem Pragnienie dziecka
We Francji odbyły się targi poświęcone bezpłodności oraz matkom surogatkom pod hasłem "Pragnienie dziecka"Foto: Krakenimages.com/ Shutterstock

Dzieci, w związku z troską o ich zdrowie i bezpieczeństwo, muszą dostosowywać się do wprowadzonych w przedszkolach ograniczeń. Nie można już tak jak wcześniej wyjść na boisko czy plac zabaw, ani przynieść z domu ulubionego misia czy kolorowanki.

Jak wygląda nowa codzienność w przedszkolach?

- W przedszkolu mamy salę, która jest nazwana izolatką dla dzieci, do których mamy podejrzenia związane z koronawirusem. W przypadku dzieci, które mają podwyższoną temperaturę ciała, musimy zaprowadzić je do izolatki, ubrać się w odpowiedni kombinezon, przyłbicę, maseczki i poczekać z dzieckiem na rodzica - mówi nauczycielka z jednego z przedszkoli.

Nauczycielki zobowiązane są nie tylko do mierzenia dzieciom temperatury, ale także do wychodzenia w maseczkach i rękawiczkach do rodziców.

- Zrobiliśmy projekt przyłbic, które mają różne, kolorowe dekoracje na sobie. Po to, żeby dzieci przyzwyczaiły się do naszego widoku, który może być ciężki dla nich. Z koleżankami dokleiłyśmy uszy myszki Miki. Zrobiłyśmy też z nich jednorożce - słyszymy.

Rodzic musi rozmawiać

Wprowadzone zasady bezpieczeństwa dzieci często traktują jako spore utrudnienia. W związku z tym mogą nie chcieć ponownie iść na zajęcia do przedszkola.

- Gotowość i podejście rodzica ma kluczowe znaczenie. Także spokojna postawa rodzica, postawa zaufania do placówki i osób tam pracujących. Ta gotowość pewnie wpłynie na gotowość dziecka do readaptacji dziecka w przedszkolu - uważa Anna Resler-Moskwa, psycholog i ekspert serwisu "Edukacja na czasie".

Zdaniem pani psycholog powrót dziecka do przedszkola połączony z nową sytuacją jest wyzwaniem dla dziecka. - Może pojawić się lęk. Dlatego warto z dzieckiem rozmawiać, doprecyzowywać, starać się zrozumieć i pozwolić dziecku uwolnić sfery, których dotyczą lęk czy obawa. Poprzez zabawę z dzieckiem można zidentyfikować, jakich konkretnych rzeczy się boi - dodaje.

Wszelkie wątpliwości należy również rozwiązywać poprzez rozmowę z dyrektorem przedszkola lub z nauczycielkami. Warto także korzystać ze wsparcia innych rodziców i rodziny.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: Anna Resler-Moskwa (psycholog i ekspert serwisu "Edukacja na czasie")

Data emisji: 28.05.2020

Godzina emisji: 11.23

DS

Czytaj także

Powrót dzieci do przedszkoli. Na razie grupy nie są liczne

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 14:27
Od 6 maja przedszkola mogą wznowić opiekę nad dziećmi. Mimo że z każdym dniem otwierają się kolejne placówki, to w większości z nich nie widać tłumów przedszkolaków. Powód? Rodzice wolą jeszcze pozostawiać swoje pociechy w domach.
rozwiń zwiń