75. urodziny "Świerszczyka" - najpopularniejszego pisma dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 12:35
To jedyne pismo dla dzieci z tak długą i bogatą historią nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Wychowały się na nim już trzy pokolenia.
Audio
  • 75. urodziny "Świerszczyka" - najpopularniejszego pisma dla dzieci (Cztery pory roku/Jedynka)
Okładka czasopisma
Okładka czasopisma Foto: mat. promocyjne

Był 1 maja 1945 roku. Trwała wojna. W wyzwolonej Łodzi, w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", ukazał się pierwszy numer "Świerszczyka". Tytuł wymyśliła pisarka, Ewa Szelburg-Zarembina. Grający za kominem świerszcz miał być symbolem tego, co wiele dzieci utraciło w czasie wojny - ciepła rodzinnego domu. 

Okładkę pierwszego numeru namalował znakomity ilustrator Jan Marcin Szancer, natomiast pierwszą winietę "Świerszczyka" zaprojektował wybitny grafik, Eryk Lipiński, satyryk i długoletni redaktor naczelny "Szpilek". Pierwszą redaktor naczelną została pisarka, krytyk literacki i tłumaczka, Wanda Grodzieńska. 

Do tej pory wydano półtora miliarda egzemplarzy "Świerszczyka". To tyle, ile jest mieszkańców wszystkich państw Unii Europejskiej, Ameryki Północnej i Południowej

W pierwszych latach działalności czasopismo zastępowało zniszczone podczas wojny podręczniki. W latach 50. i 60. do "Świerszczyka" przychodziło nawet 7 tys. listów miesięcznie, a na początku lat 70. nakład czasopisma wzrósł do 900 tys. egzemplarzy. Z kolei na początku lat 90. periodyk z literackiego tygodnika zmienił się w magazyn dla dzieci pełen wywiadów, reportaży i reklam.

Dzisiaj "Świerszczyk" - jak przekonuje wydawca, Nowa Era - to miesięcznik, a priorytetem redakcji jest dostarczenie młodym czytelnikom literatury i ilustracji na najwyższym poziomie.

Kilkadziesiąt tysięcy oddanych czytelników

- Mimo iż "Świerszczyk" kończy już 75 lat, jest w doskonałej formie, ma się znakomicie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia redaktor naczelna pisma Małgorzata Węgrzecka. - Całe mnóstwo ludzi, szczególnie tych mniejszych, z radością sięga po kolejne wydania "Świerszczyka", cieszy się super historyjkami, wierszami i łamigłówkami. Mamy kilkadziesiąt tysięcy oddanych czytelników - podkreśliła.

"Świerszczyki" ułożone jeden za drugim to osiem razy obwód kuli ziemskiej. Powierzchnia "Świerszczyków" równa się powierzchni Zakopanego lub Lizbony

Gość radiowej Jedynki zaznaczyła, że dziecko jest wymagającym czytelnikiem. - Przede wszystkim dlatego, że trzeba je zainteresować. Sam proces czytanie jest bardzo trudny, nie jest oczywisty dla dzieci. Gdy dzieci oglądają bajki w telewizji albo grają na komputerze, ich oczy biegają sobie po ekranie w dowolnych kierunkach. Przy czytaniu trzeba je linearnie uporządkować, literka za literką prowadzić po każdej z linijek - wskazała.

- By dzieci chciały wykonywać tę trudną, wymagającą uwagi czynność trzeba dać im takie teksty, które je porwą, zachwycą, zatrzymają w świecie liter na długo - zwróciła uwagę. - Czytanie dobrze działa na rozum i chroni od kataru. Rodzice o tym powinni pamiętać. Czytanie rozwija wszystkie te kompetencje, które są potrzebne potem w życiu - dodała.

Zapytana, jakie książki poleca dla dzieci, redaktor Węgrzycka poleciła pozycje współczesne. - Oczywiście są "evergreeny", wspaniałe, nieprzemijające historie, typu Kubuś Puchatek czy Muminki, ale namawiam rodziców, by na początku, kiedy dzieci dopiero zaczynają przygodę z książką, wybierali współczesne teksty. To bardzo ważne ze względu na język. Archaizmy są ogromną barierą dla dzieci. Poza tym pedagogika XIX-wieczna już dziś nie obowiązuje - zauważyła. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także wyniki sondy, w której pytaliśmy Słuchaczy o to, co czytali w dzieciństwie.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: Małgorzata Węgrzecka (redaktor naczelna "Świerszczyka")

Data emisji: 1.06.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Daniel Wydrych dzieci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koronawirus a dziecięce emocje. Jak rozmawiać?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 13:24
Sytuacja, w której się obecnie znajdujemy może wiązać się z dużym stresem, który odczuwamy nie tylko my, ale także nasze dzieci, które nie zawsze do końca rozumieją, co się dzieje i nie zawsze potrafią poradzić sobie ze swoimi emocjami. Czy i jak rozmawiać z nimi na ten temat?
rozwiń zwiń