Jest zgoda na otwarcie placów zabaw. Będą czynne już w sobotę?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 12:24
Już od 30 maja rodzice i dziadkowie będą mogli spędzać czas z dziećmi na placach zabaw. - Liczymy tutaj na zdrowy rozsądek rodziców i że nie będzie kumulacji na placach zabaw w całym kraju - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Audio
  • Place zabaw wkrótce znowu otwarte (Jedynka/ Cztery pory roku)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey Burkov/shutterstock.com

- Kiedy wreszcie otworzą place zabaw dla dzieci? Wszystko otwierają, a my z dziećmi nie mamy gdzie iść - dopytuje nasza słuchaczka.

W ramach czwartego etapu znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19 rząd planuje, że już od 30 maja będziemy mogli korzystać z placów zabaw, jak również z siłowni na świeżym powietrzu czy małej infrastruktury leśnej.

- Place zabaw oczywiście będą również otwarte dla dzieci, ale liczymy tutaj na zdrowy rozsądek rodziców, którzy będą przebywać na placach zabaw z dziećmi. Liczymy, że nie będzie tej kumulacji na placach zabaw w całym kraju, że raczej wszyscy będziemy przestrzegać tego bezpiecznego dystansowania lub też nosić maseczki - tłumaczy rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz dodaje, że to Główny Inspektorat Sanitarny będzie wydawał rekomendacje dotyczące dezynfekcji placów zabaw. - Jeśli pojawi się takie wskazanie GIS, obowiązek ten będzie spoczywać na samorządach, do których place zabaw należą - słyszymy.

Pomoc dla osoby niewidomej

Kolejna ze słuchaczek poruszyła temat osób niewidomych. - Czy mogą chodzić z obcą osobą pod rękę? Straciłam wzrok w wyniku operacji kilka lat temu i nie poruszam się samodzielnie. Nie chodzę z laską, tylko dzwonię do znajomych czy ktoś mi pomoże i pójdzie ze mną do sklepu, urzędu albo nawet na spacer - pyta słuchaczka.

- W takiej sytuacji zalecałbym (…) jednak założenie maseczek przez obie osoby. Ryzyko istnieje, ale nie jest duże. Niemniej musimy uważać w związku z licznymi przypadkami zakażeń i także zakażeń osób bezobjawowych. Założenie maseczki dotyczy naszego bezpieczeństwa nawet w przestrzeniach otwartych, w których nie będziemy musieli (zgodnie z przepisami - red.) nosić tych maseczek - odpowiada rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr Michał Sutkowski.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Goście: Wojciech Andrusiewicz (rzecznik Ministerstwa Zdrowia), dr Michał Sutkowski (rzecznik prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 10.21

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek mieszkaniowy w czasach kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:46
Dotychczas to były złote czasy dla tych którzy innym wynajmowali mieszkania. Te czasy skończyły się dwa tygodnie temu, kiedy zostały zamknięte restauracje, galerie handlowe, większość sklepów i punktów usługowych. I raptem wielu z tych, którzy tam pracowali odczuło brak gotówki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejny etap normalności. Bez maseczek, większa liczba osób w sklepach i kościołach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:29
Nieobowiązkowe maseczki, brak limitów klientów w sklepach czy wiernych w kościołach oraz możliwość organizacji zgromadzeń do 150 osób. Są to najważniejsze zmiany zasad bezpieczeństwa, które wprowadza rząd w ramach czwartego etapu znoszenia obostrzeń. Co dokładnie powiedział premier Mateusz Morawiecki?
rozwiń zwiń