Celebrytyzacja pseudonauki - jak poważnym jest problemem?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 14:35
Zamknięci w domach ludzie, pełni niepokoju o jutro stali się ofiarami medialnego chaosu. Wśród masy sprzecznych informacji ze wszystkich stron, pojawiły się wypowiedzi tych, których znamy z pierwszych stron kolorowych gazet. 
Audio
  • "Stop celebryzacji pseudonauki!" (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

"Stop celebryzacji pseudonauki"! 

Coraz częściej zalewa nas fala pseudonaukowych wypowiedzi osób publicznych stanowiących zagrożenie dla zdrowia publicznego - alarmują organizacje pacjenta.  Z tego powodu powstała akcja "Stop celebrytyzacji pseudonauki". Okazuje się, że pandemia COVID-19 pogłębiła od dawna występujący, niepokojący trend. 

Zjawisko to występuje na całym świecie i nazywane jest "celebrity-based medicine" czyli pseudomedycyna nie mająca nic wspólnego ani z faktami, ani tym bardziej ze zdrowym rozsądkiem.

- O zdrowiu, zaleceniach mówimy wtedy, kiedy są one oparte o medycynę. W tym przypadku mamy medycynę opierającą się na historiach stworzonych przez celebrytów - mówi dr Łukasz Durajski. 

 

Problem zaczyna się w mediach społecznościowych 

Dr Łukasz Durajski przyznaje, że w zmaganiach z pseudonauką i mitami medycznymi mogą pomóc instytucje, które poprzez swoją aktywność w mediach społecznościowych przyczynią się do zniwelowania problemu. 

- "Celebrycka medycyna" istnieje w "social mediach" i tylko i wyłącznie przeciwwaga w SM może nam dać jakąkolwiek linię obrony - uważa dr Durajski. 


***


Prezes Fundacji Watch Health Care Milena Kruszewska apeluje, żeby poza organizacjami pacjentów do akcji „Stop celebrytyzacji pseudonauki” włączyły się także instytucje państwowe.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Materiał: Maciej Oswald 

Data emisji: 29.05.2020 r. 

Godzina emisji: 9.20

IAR/ans 

Czytaj także

Nieprzestrzeganie dystansu społecznego? Wielu z nas może wpaść w agresję

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 11:53
- Agresja nie jest żadnym rozwiązaniem, ale może pojawić się u nas dlatego, że lękamy się o nasz stan zdrowia i bezpieczeństwo. Wielu z nas ma podwyższony poziom lęku i stąd łatwo o agresywne zachowanie - tłumaczy psycholog Dorota Minta. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kleszcze są już aktywne! Czy każdy jest niebezpieczny?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 12:40
Kleszcze są już aktywne w środowisku i mogą powodować poważne choroby m.in. boreliozę czy Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Czy każdy kleszcz jest niebezpieczny? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Telemedycyna. Czy świat pójdzie w tym kierunku?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 12:40
W czasie pandemii telemedycyna musiała zastąpić bezpośredni kontakt pacjentów z lekarzami wielu specjalności. Czy wizyta na odległość ma sens i kiedy powinna ona mieć miejsce? 
rozwiń zwiń