Cztery pokolenia Kossaków zasłużone dla naszej historii

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 13:29
W "Czterech porach roku" wspominamy o o zawiłych losach rodziny Kossaków i ich znaczeniu dla historii Polski. Cztery pokolenia tej rodziny zapisały się w pamięci, a członkom rodziny zawdzięczamy wiele dzieł, które weszły do pereł polskiej kultury. Mówi o nich Joanna Jurgała-Jureczka, autorka wielu publikacji o rodzinie Kossaków
Audio
Kossakówka, dom rodziny Kossaków w Krakowie
Kossakówka, dom rodziny Kossaków w KrakowieFoto: NAC

Joanna Jurgała-Jureczka wspomina, że nie miała w planach zawodowych zajmowania się rodziną Kossaków. - Kossakowie dopadli mnie 25 lat temu, kiedy jako dziennikarka pojechałam do Górek Wielkich, żeby napisać artykuł o Zofii Kossak - mówi gość Programu 1 Polskiego Radia. Tam spotkała córkę Zofii Kossak, była świadkiem odnalezienia obrazu Witkacego. I tak się zaczęło.

Utalentowani plastycznie panowie

Nestorem rodu był Juliusz Kossak, który specjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym, a ulubionym tematem jego obrazów były konie. Najsłynniejsze jego dzieła to "Sobieski pod Wiedniem" (1882), "Rodakowski pod Custozzą" (1868), "Czarniecki pod Płockiem", "Elekcja Jana Kazimierza", "Chodkiewicz pod Smoleńskiem", "Wjazd cesarza Franciszka Józefa do Krakowa", "Bitwa pod Zborowem", "Bitwa pod Parkanami" (1883), "Bitwa pod Raszynem" (1884) oraz "Bitwa pod Ignacewem" (przed 1893).

Wojciech Kossak "Olszynka Grochowska". Obraz przedstawia żołnierzy 4. Pułku Piechoty Liniowej (Czwartaków) z karabinami skałkowymi w szyku bojowym, odpierających kolejny szturm Rosjan Wojciech Kossak "Olszynka Grochowska". Obraz przedstawia żołnierzy 4. Pułku Piechoty Liniowej (Czwartaków) z karabinami skałkowymi w szyku bojowym, odpierających kolejny szturm Rosjan

Miał pięcioro dzieci, ale najsłynniejsi byli dwaj synowie-bliźniacy Wojciech i Tadeusz. To Wojciechowi zawdzięczamy namalowaną wspólnie z Janem Styką "Panoramę Racławicką", czy choćby "Olszynkę Grochowską", jeden z najpopularniejszych obrazów historycznych czy portret "Józef Piłsudski na Kasztance".

Kobiety - pisarki i uczone

Tak się złożyło, że w rodzinie Kossaków panowie odziedziczyli talenty malarskie, a panie pisarskie. Popularność wśród czytelników zdobyły poetka Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Magdalena Samozwaniec, czy Zofia Kossak-Szczucka.

Fragment okładki książki "Saga Puszczy Białowieskiej" Simona Kossak. Fragment okładki książki "Saga Puszczy Białowieskiej"
Posłuchaj
15:38 Kossak 30-05-2020.mp3 Historia rodu Kossaków (Cztery pory roku)

 Kolejne pokolenia też zapisały się w historii polskiej nauki, jak choćby Simona Kossak, biolog i kultury, jak znawcy literatury.

W audycji mówimy też co pozostało ze słynnej niegdyś Kossakówki w Krakowie.

A ponadto:

- wiosenne, weekendowe spacery do kilku otwartych już po przerwie parków narodowych (Bory Tucholskie, Roztoczański Park Narodowy i Park Narodowy "Ujście Warty"). Dowiemy się czy czynne są już tam szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe i inne atrakcj.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Goście: Joanna Jurgała-Jureczka (historyk literatury, autorka wielu publikacji i książek o rodzinie Kossaków), Anna Maria Potocka (dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie), Robert Piaskowski (Urząd Prezydenta Miasta Krakowa), Janusz Kochanowski (Park Narodowy Bory Tucholskie), Andrzej Tittenbrum (Roztoczański Park Narodowy), Konrad Wypychowski (Park Narodowy Ujście Warty)

Data emisji: 30.05.2020 r. 

Godzina emisji: 9.00 - 12.00

agCzytaj także

Magdalena Samozwaniec - tropicielka nonsensów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 05:45
- Gdy ojciec zobaczył, jak nieprawdopodobny sukces osiągnęła moja książka, powiedział do mnie rozkazująco: Pisz! Tego nie trzeba mi było dwa razy powtarzać. Zamiast jeść, jak moje rówieśnice, bawić się i flirtować, ja pisałam. Byle co, byle pisać - mówiła Magdalena Samozwaniec w Polskim Radiu w 1954 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – poetka miłości

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 05:45
 – Miłość jest tym głównym pryzmatem, przez który patrzyła na świat, jest motorem życia i głównym elementem jej biografii – mówiła o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej prof. Grażyna Borkowska. – Ona zawsze zabiegała o to, żeby w jej życiu była miłość. Dziś mija 76. rocznica śmierci poetki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice kobiet z rodu Kossaków

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 10:30
- Patrząc na te trzy kobiety, widzę wielobarwność ich postaci - opowiada Joanna Jurgała-Jureczka, autorka książki "Kossakowie. Biały mazur".
rozwiń zwiń