Kolonie w czasach pandemii. Jak będą wyglądały? Jakie są wytyczne?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 11:41
Uczniowie będą mogli w wakacje wyjechać na kolonie. Ministerstwo Edukacji Narodowej, we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia, przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Jak będą wyglądały kolonie?
Audio
  • Kolonie w czasach pandemii. Jak będą wyglądały? Jakie są wytyczne? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: altanaka/shutterstock.com

Jak czytamy na stronie resortu edukacji narodowej, wypoczynek letni dzieci i młodzieży będzie mógł się odbyć, ale przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Celem opracowanych przez ministerstwo procedur jest ograniczenie ryzyka zakażenia dzieci oraz kadry.

Jedynka Dariusz Piontkowski 1200.jpg
Wraca edukacja dla klas I-III. Szef MEN: wysyłanie dzieci teraz do szkoły jest możliwością, a nie obowiązkiem

- Wytyczne dotyczą organizacji wyżywienia uczestników, bazy noclegowej czy wyposażenia w środki ochrony osobistej - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska. 

- Warto przed wyjazdem porozmawiać z dziećmi na temat zasad higieny, mycia rąk, dezynfekcji. Dobrze jest wyposażyć dziecko w płyn dezynfekcyjny - podkreślił pediatra dr Łukasz Durajski.

Maksymalnie cztery osoby w pokoju

Rodzice dziecka (lub opiekunowie prawni) w pisemnym oświadczeniu muszą poświadczyć, że dziecko jest zdrowe w dniu wyjazdu, nie ma infekcji oraz objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. A także, że nie zamieszkiwało z osobą przebywającą na kwarantannie i nie miało kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.

Zgodnie z WYTYCZNYMI, wypoczynek może być zorganizowany tylko w obiektach, bazach i miejscach spełniających warunki bezpieczeństwa. Organizator jest zobowiązany do opracowania szczegółowego regulaminu uczestnictwa w wypoczynku i przeszkolenia zatrudnionej kadry.

Organizator ma też obowiązek zapewnienia środków higieny i ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników kolonii (jeśli nie zrobili tego rodzice) oraz stałej obecności pielęgniarki (lub możliwości szybkiej konsultacji z pielęgniarką, ratownikiem medycznym czy lekarzem), a także ustalenia szybkiego sposobu komunikacji z rodzicami.


W jednym pokoju (czy namiocie) powinni być zakwaterowani uczestnicy z tej samej grupy. Liczba zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać czterech osób (przy zachowaniu powierzchni 4 m kw. na osobę). 

Minimalna przestrzeń przy prowadzeniu zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m kw. na osobę. Z pomieszczenia należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można zdezynfekować czy wyczyścić. Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu.

Na stołówce przy jednym stoliku - jeśli jest to możliwe - powinni siedzieć uczestnicy z tej samej grupy wychowawczej. Rekomendowane jest zmianowe wydawanie posiłków. Po każdej grupie należy dokładnie wyczyścić blaty stołów i poręcze krzeseł. 

Uczestników kolonii nie powinni odwiedzać rodzice czy dziadkowie. Przebywanie na ogólnodostępnych plażach i kąpieliskach powinno być zorganizowane tak, aby ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi, przez wyznaczenie przestrzeni dla konkretnej grupy.

. 
Fot. altanaka/shutterstock.com

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Daniel Wydrych

Autorka materiału: Maja Mazurek

Data emisji: 1.06.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Koronawirus. Czy istnieje tajemnicza choroba, która dotyka dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:42
Eksperci uspokajają, że dzieci przechodzą chorobę COVID-19 bezobjawowo, albo bardzo łagodnie. Tymczasem zza Oceanu, ale i z krajów Europy Zachodniej, dochodzą niepokojące rodziców informacje o chorobie związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, która dotyka najmłodszych.
rozwiń zwiń