Jan, Zofia... Jakie imiona były najczęściej wybierane w 2019 roku?

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 13:24
Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwą decyzją. Rodzice podejmują ją często po długich i bardzo burzliwych naradach. Urząd Stanu Cywilnego w Warszawie podał listę najpopularniejszych imion zarejestrowanych w ubiegłym roku. 
Audio
  • Jan, Aleksander, Zofia... Jakie imiona były najczęściej wybierane przez rodziców w 2019 roku? (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: KieferPix/shutterstock.com

Jan, Aleksander .. jakie imiona są popularne? 

- Imiona męskie, które były najczęściej wybierane to Jan, Aleksander, Jakub, Franciszek, Stanisław - wylicza Marzena Stępień - zastępca kierownika USC Warszawy. - Wśród imion żeńskich na pierwszym miejscu jest Zofia, następnie Julia, Zuzanna, Hanna i Maria - dodaje. 

Marzena Stępień jednocześnie zaznacza, że najmniej popularne wśród wybieranych imion w poprzednim roku były m.in. Fatima, Rachela, Maryna, Ziemko, Radomir czy Cieszko. Rejestracja on-line coraz bardziej popularna

W obecnych czasach można wybrać usługę internetowej rejestracji dziecka, gdzie wszystko odbywa się w domu w obecności obojga rodziców.

- Usługa jest aktywna od 2018 roku i od tego momentu jest prawie 120 tys. dzieci, których narodziny zostały zgłoszone za pomocą rejestracji on-line - mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.  


Jak się okazuje sama procedura rejestracji on-line nie jest skomplikowana. -  System rejestracji narodzonego dziecka prowadzi krok po kroku po odbiorze zgłoszenia elektronicznego - tłumaczy Karolina Gałecka rzecznik prasowy Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. - Urzędnik weryfikuje dane dotyczące rodziców i dziecka na podstawie karty zgłoszenia urodzenia dziecka ze szpitala i przesłanego zgłoszenia. Następuje sporządzenie aktu urodzenia wraz z nadaniem numeru PESEL oraz zameldowaniem - wyjaśnia. 

źródło: Ministerstwo Cyfryzacji/Youtube


Termin realizacji wniosku to najpóźniej następny dzień roboczy, a rodzic zgłaszający urodzenie przez system e-PUAP zostaje powiadomiony drogą elektroniczną lub telefonicznie, o tym, że akt urodzenia już jest gotowy. 

Kiedy nie można zarejestrować?

W 2018 roku w warszawskim USC przez e-system zostało zgłoszonych 3951 aktów urodzenia  dzieci. W 2019 roku liczba ta wzrosła dwukrotnie, natomiast w 2020 roku (bilans na 28 maja 2020 r.) liczba ta wzrosła do 6,5 tys. zarejestrowanych noworodków. Z kolei w ostatnich tygodniach na terenie całego kraju odnotowano ponad 17 tys. dzieci, czyli analogicznie do poprzedniego okresu - pięć razy więcej. 

Rzecznik prasowy USC w Warszawie tłumaczy, że nie w każdym przypadku jest możliwa elektroniczna rejestracja dziecka. Jednym z przykładów uniemożliwiającym takie działanie jest oświadczenie o uznaniu ojcostwa. - Nasze przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości i trzeba taki dokument złożyć osobiście przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Materiał: Małgorzata Głogowska

Data emisji: 1.06.2020 r.

Godzina emisji: 9.37

ans  

Czytaj także

#WdzięczniMedykom. Cartias Polska pomaga placówkom medycznym

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 10:50
Projekt "Wdzięczni Medykom" jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane Caritas Polska przez szpitale i personel medyczny w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Zakłada on interwencyjną zbiórkę pieniędzy na niezbędne wyposażenie placówek medycznych zaangażowanych w walkę z pandemią. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkania z rodziną w "nowej rzeczywistości". Jak powinny wyglądać?

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 13:56
Luzowane są kolejne ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusa. W dalszym ciągu obowiązuje zakaz organizowania zgromadzeń oprócz spotkań, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny. 
rozwiń zwiń