"Nie dla uśmiercania sportu w łódzkich szkołach". Akcja mieszkańców uratowała szkoły sportowe

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2020 14:33
Decyzję o odwołaniu naboru do klas sportowych w łódzkich szkołach włodarze miasta uzasadniają sytuacją epidemiologiczną w kraju. Zdaniem urzędników, niemożliwe jest przeprowadzenie w bezpiecznych warunkach testów sprawnościowych dla kandydatów.
Audio
  • Cięcia w budżecie kosztem dzieci? - Nie dla uśmiercania sportu w łódzkich szkołach! (Cztery pory roku/Jedynka)
  • Rozmowa z lekkoatletką Justyną Święty-Ersetic (Cztery pory roku/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Africa Studio

Na biurko prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej trafiły dziesiątki listów, w tym podpisana przez ponad 1800 osób petycja "Nie dla uśmiercania sportu dla dzieci i młodzieży w łódzkich szkołach". Protesty przyniosły skutek 6 maja - tego dnia prezydent Łodzi ogłosiła, że cofa swoją decyzję o braku naboru do klas sportowych. Argumenty rodziców, trenerów i dyrektorów szkół przekonały władze miasta, iż decyzja była pochopna, a koszty nie są tak wysokie, jak zakładano. 

- Po rozpatrzeniu petycji środowisk sportowych, rodziców, trenerów, dyrektorów szkół zmieniliśmy decyzję. Odbędzie się ta rekrutacja do klas sportowych w trybie szybkim - mówiła kilka dni po ogłoszeniu decyzji Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi. 

Rekrutację uruchomiono w sześciu szkołach sportowych w mieście a testy sprawnościowe są zorganizowane w specjalnym reżimie sanitarnym na powietrzu albo z zachowaniem odpowiednich odległości w sali gimnastycznej.

Polscy sportowcy o klasach sportowych

Do sytuacji w łódzkich szkołach odniosła się lekkoatletka Justyna Święty-Ersetic, która zaznaczyła, że klasy sportowe w szkołach są niezbędne w procesie kształcenia ucznia w tym kierunku. - Dzięki takim szkołom, trenerom, którzy tam pracują wielu młodych ludzi zostało "wyłapanych" i trenują do tej pory - podkreśliła lekkoatletka. - Nie każdy wie gdzie zapytać, jak zacząć ścieżkę sportową, a dzięki takim klasom jest to o wiele łatwiejsze - dodała. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Materiał: Magdalena Dąbek (Radio Łódź)

Gość: Justyna Święty-Ersetic (lekkoatletka) 

Data emisji: 1.06.2020 r. 

Godzina emisji: 9.23

ans 

Czytaj także

Koronawirus. Powrót do szkoły - jak przygotować dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 11:32
Od poniedziałku w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla klas I-III. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna. Forma zajęć dla uczniów klas I-III ma być uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie danej gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych sanitarnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Czy istnieje tajemnicza choroba, która dotyka dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 11:42
Eksperci uspokajają, że dzieci przechodzą chorobę COVID-19 bezobjawowo, albo bardzo łagodnie. Tymczasem zza Oceanu, ale i z krajów Europy Zachodniej, dochodzą niepokojące rodziców informacje o chorobie związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2, która dotyka najmłodszych.
rozwiń zwiń