Już za kilka dni egzamin. Jak wesprzeć maturzystę?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:38
W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur, które miały rozpocząć się 4 maja. Egzaminy dojrzałości już od poniedziałku 8 czerwca.
Audio
  • Za tydzień egzamin maturalny (Cztery pory roku/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Pod koniec kwietnia minister edukacji Dariusz Piontkowski poinformował, że zgodnie z nowym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury w tym roku rozpoczną się 8 czerwca. Sesja potrwa do 29 czerwca. Będą przeprowadzone tylko egzaminy pisemne. Egzaminy ustne zdawać będą tylko ci abiturienci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną i wynik z egzaminu jest tam wymagany.

Czytaj też
matka dziecko kwiaty shutterstock 1200x660.jpg
Sposób na wychowanie dobrego człowieka

Egzaminy maturalne to bardzo stresujący czas nawet dla najlepiej przygotowanych uczniów. Ekspertka serwisu Terazmatura.pl Anna Tulczyńska mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że rodzic powinien teraz przede wszystkim trzymać swoje emocje z dala od dziecka.

- Zapytać, czego ten młody człowiek potrzebuje, a nie zgadywać i próbować urządzać mu życie po swojemu. Być, pytać, mówić, że jesteśmy dostępni, być w czujnym kontakcie - zaleca.

Zadaniem rodzica jest także zadbanie o logistykę przygotowania do egzaminu. - Młody człowiek na egzamin powinien mieć teraz maseczkę, rękawiczki, wodę, długopis. Można pomóc mu w zakupach. Można także zawieźć maturzystę na egzamin, żeby się nie spóźnił - zaznacza ekspertka.***

Egzamin poprawkowy dla tych maturzystów, którzy nie zdadzą jednego z egzaminów obowiązkowych odbędzie się 8 września, jego wyniki zostaną podane do 30 września. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 3.06.2020

Godzina emisji: 10.48

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Zagrożenie epidemiczne mniejsze niż w sklepie". Szef MEN o maturach

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 14:05
"Zagrożenie epidemiczne w trakcie matury jest mniejsze niż np. podczas zakupów w sklepie" - napisał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Zgodnie z obecnym harmonogramem egzaminów zewnętrznych, matury mają się rozpocząć za miesiąc - 8 czerwca.
rozwiń zwiń