Mydło w płynie czy w kostce? Które lepiej usuwa koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2020 13:21
Wiadomo, że częste mycie rąk najlepiej zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusów. Jeśli nasze ręce są czyste, wtedy, nawet jeśli przypadkowo dotkniemy nosa czy ust, nie nastąpi zakażenie. Ale które mydło lepiej dezynfekuje? Słuchaczka pyta, czy lepsze mydło w płynie, czy w kostce.
Audio
  • Jakie mydło zwalcza koronawirusa? W kostce czy w płynie? (Cztery pory roku/Jedynka)
Mycie rąk mydłem i wodą może chronić przed infekcjami
Mycie rąk mydłem i wodą może chronić przed infekcjamiFoto: shutterstock.com/Natalya Lys

Marek Posobkiewicz, inspektor sanitarny MSWiA, zwraca uwagę, że już samo umycie rąk bez mydła usuwa z dłoni część patogenów.
- Jeżeli umyjemy dłonie z użyciem mydła, bez względu na to czy będzie to mydło w kostce, czy w płynie, jeszcze więcej bakterii i wirusów zostanie usunięte - mówi. Jeżeli nie ma możliwości umycia rąk to dobrze by było je odkazić płynem na bazie mocnego alkoholu lub przetrzeć dłonie chusteczką z płynem odkażającym. - To zminimalizuje możliwość zakażenia - podkreśla inspektor.


. .

Epidemiolog, prof. Maria Gańczak wyjaśnia, że do zapobieżenia transmisji patogenów nie ma znaczenie, czy umyjemy ręce mydłem w kostce, czy mydłem w płynie. Zwraca jedynie uwagę, że mydło w kostce zazwyczaj leży w jakimś pojemniku, który jest wilgotny. - A wilgoć i ciepło to są świetne warunki do utrzymywania się wirusów - mówi lekarz. Pojemniki na mydło w płynie raczej nie mają tych wad. Ale jeśli jest to pojemnik wielokrotnego użytku i służący wielu osobom, to też powinien być często dezynfekowany.

Centralny Instytut Ochrony Pracy - PIB/Technika mycia rąk

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Materiał: Małgorzata Głogowska

Goście: Marek Posobkiewicz (Główny Inspektor Sanitarny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji), prof. Maria Gańczak (kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytet w Zielonej Górze)

Data emisji: 5.06.2020

Godzina emisji: 10.20

agCzytaj także

Koronawirus. Czy pracownik może odmówić wykonywania pracy?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2020 13:46
- Są takie sytuacje, w których pracownik może odmówić wykonania pracy - potwierdza radca prawny Grzegorz Ruszczyk. Gdy, w jego ocenie, stanowisko pracy nie gwarantuje mu bezpieczeństwa. Ale przepisy nie są takie precyzyjne. Bo pracodawca na przykład będzie uważał, że wszystko jest w porządku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oddając krew, nie zakazisz się koronawirusem, a pomożesz potrzebującym

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 11:53
Krwi nie można wyprodukować, nie można jej syntezować. Krew trzeba pobierać od dawców i to pobierać na bieżąco, bo nie można jej również długo magazynować. Szpitale wracają już do wykonywania planowych operacji i zapotrzebowanie na krew rośnie. Stąd apele o oddawanie krwi, zwłaszcza że jest to bezpieczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus. Zasady organizowania wesel i przyjęć

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2020 12:55
Od soboty (6.06) zmieniają się zasady organizacji wesel i przyjęć okolicznościowych. Do tej pory była bardzo rygorystycznie ograniczona liczba gości i sposób ich zachowania. Teraz wiele rzeczy się zmienia.
rozwiń zwiń