Matura 2020 inna niż poprzednie

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:41
Ta matura odróżnia się od tych w poprzednich latach. I to nie tylko dlatego, że nie będzie dwóch - obowiązkowych w latach ubiegłych - egzaminów ustnych: z języka polskiego i z języka obcego. Przeprowadzone zostaną tylko dla zdających, którzy muszą przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną. Również sposób przeprowadzenia egzaminów jest zupełnie inny.
Audio
Matura w dobie pandemii
Matura w dobie pandemiiFoto: shutterstock.com/Lincoln Beddoe

Podczas egzaminu trzeba przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Warunki, które trzeba spełnić przystępując do matury

Zgodnie z nimi na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.

Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą, jeśli ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). - Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających - przypomina Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp. W szkole będą dostępne m.in. płyny do dezynfekcji.

Anna Ostrowska zastrzega, że uczniowie muszą przynieść własne przybory do pisania, których nie można pożyczać innym. Muszą mieć również własną wodę do picia. - Kanapek w tym roku nie wolno mieć ze sobą - mówi rzecznik.

Terminarz egzaminów

W poniedziałek (8.06) abiturienci pisali egzamin z języka polskiego w wersji podstawowej i rozszerzonej, we wtorek (9.06) zdają matematykę również w wersji podstawowej, a po południu język łaciński i kulturę antyczną. W środę (10.06) egzamin z języka angielskiego. Pozostałe egzaminy po długim weekendzie

Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także, na tym poziomie, matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

W 2020 roku maturę zdaje ok. 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników oraz ok. 5,6 tys. absolwentów z lat ubiegłych. Jeżeli ktoś nie przystąpi do egzaminu, zostanie wyznaczony dla niego termin dodatkowy, a jeżeli i do niego nie przystąpi będzie musiał odłożyć egzamin do przyszłego roku.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: Anna Ostrowska (rzecznika Ministerstwa Edukacji Narodowej)

Data emisji: 6.06.2020 r. 

Godzina emisji: 9.37

agTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Już za kilka dni egzamin. Jak wesprzeć maturzystę?

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2020 14:38
W związku z epidemią koronawirusa, od połowy marca zawieszone są zajęcia stacjonarne w szkołach. Lekcje prowadzone są zdalnie. Przesunięte zostały też terminy egzaminów zewnętrznych, w tym matur, które miały rozpocząć się 4 maja. Egzaminy dojrzałości już od poniedziałku 8 czerwca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie widzę potrzeby, żeby zmieniać sposób oceniania uczniów". Szef MEN o maturze

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 08:23
- Przede wszystkim będzie to wykonane w sposób sprawiedliwy i obiektywny. Tak, żeby uczniowie wiedzieli, że ich praca przynosi pewne efekty, jest doceniana i ma odbicie w ocenach - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z miesięcznym opóźnieniem z powodu pandemii rozpoczęły się matury

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 13:11
W Polsce rozpoczęły się egzaminy maturalne. Przystąpiło do nich ponad 272 tysiące absolwentów liceów i techników. W tym roku w związku z epidemią po raz pierwszy egzaminy maturalne dla polskich abiturientów zostaną przeprowadzone także za granicą.
rozwiń zwiń