Podczas egzaminu trzeba przestrzegać wytycznych sanitarnych opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Warunki, które trzeba spełnić przystępując do matury
Zgodnie z nimi na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. W egzaminie nie może uczestniczyć osoba, która jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych albo w jej domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji.
Na teren szkoły mogły wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą, jeśli ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). - Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających - przypomina Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być tak ustawione, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp. W szkole będą dostępne m.in. płyny do dezynfekcji.
Anna Ostrowska zastrzega, że uczniowie muszą przynieść własne przybory do pisania, których nie można pożyczać innym. Muszą mieć również własną wodę do picia. - Kanapek w tym roku nie wolno mieć ze sobą - mówi rzecznik.
Terminarz egzaminów
W poniedziałek (8.06) abiturienci pisali egzamin z języka polskiego w wersji podstawowej i rozszerzonej, we wtorek (9.06) zdają matematykę również w wersji podstawowej, a po południu język łaciński i kulturę antyczną. W środę (10.06) egzamin z języka angielskiego. Pozostałe egzaminy po długim weekendzie
Wśród przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także, na tym poziomie, matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.
W 2020 roku maturę zdaje ok. 272 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników oraz ok. 5,6 tys. absolwentów z lat ubiegłych. Jeżeli ktoś nie przystąpi do egzaminu, zostanie wyznaczony dla niego termin dodatkowy, a jeżeli i do niego nie przystąpi będzie musiał odłożyć egzamin do przyszłego roku.
***
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadzi: Roman Czejarek
Gość: Anna Ostrowska (rzecznika Ministerstwa Edukacji Narodowej)
Data emisji: 6.06.2020 r.
Godzina emisji: 9.37
ag