Koronawirus a zakupy z dzieckiem. Czy sadzanie dzieci w wózkach sklepowych jest bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2020 11:37
Czy w dobie epidemii koronawirusa sadzanie dzieci w wózkach sklepowych jest bezpieczne? Rodzice, którzy wybierają tę metodę robienia zakupów często spotykają się z oburzeniem ze strony innych klientów sklepu. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/FamVeld

Posłuchaj
02:48 [ PR1]PR1 (mp3) 16 czerwiec 2020 10_21_01.mp3 Koronawirus - co musisz wiedzieć? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Opiekunowie często zapominają, że dzieci nie tylko przenoszą zarazki, ale same mogą się nimi zakazić. - Jeżeli wózek nie jest przystosowany z przyczyn higienicznych to nie powinniśmy sadzać do nich dzieci. Pamiętajmy, że klienci mogą tam umieszczać produkty żywnościowe,  a dziecko, które biega butami po podłodze może przenieść do takiego wózka różne zarazki - zwraca uwagę Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA. 

Internista dr Michał Mularczyk podkreśla, że w czasie trwającego zagrożenia epidemiologicznego nie jest wskazane przychodzenie z dziećmi do sklepów. - Jeżeli mamy taką możliwość lepiej umówić się z z drugą osobą, że ta przypilnuje dzieci - mówi ekspert. - Z drugiej strony jeżeli musimy przyjść do sklepu z dzieckiem to wózki będą bezpieczniejsze, ponieważ cały czas mamy dziecko w zasięgu wzroku - dodaje. 

Lekarz jednocześnie apeluje, aby w dobie trwającej pandemii przebywać w sklepach jak najkrócej. 


Dystans wśród dzieci. Czy konieczny? 

Mimo luzowania obostrzeń związanych z COVID-19 dalej obowiązuje 2-metrowy dystans społeczny. Najmniejsza świadomość zagrożenia epidemiologicznego występuje u najmłodszych dzieci, których trudno odizolować od rówieśników. - Nikt nie będzie w stanie w pełni upilnować dziecka, które będzie w grupie z innymi dziećmi np. na podwórku, ale każdy kto ma w domu osobę starszą bądź schorowaną powinien zdawać sobie sprawę, że dziecko może być tym wektorem, który może przenieść wirusa - mówi Marek Posobkiewicz. 


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 16.06.2020 r. 

Godzina emisji: 10.21

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak bezpiecznie robić zakupy w dobie koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 18:50
Do 11 kwietnia wszyscy powinniśmy pozostać w domu. Zakupy są często jedynym powodem, by z niego wyjść. Jak się zachować, by przestrzegać higieny i zadbać o komfort innych osób oraz nie narazić na niebezpieczeństwo zdrowia i życia - zarówno swojego, jak i innych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Każdy z nas zastanawiał się, co będzie". Jak pandemia zmieniła społeczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 10:13
- Pierwsze tygodnie pandemii spowodowały postawienie całego świata na krawędzi. Każdy z nas zastanawiał się, co będzie nie tylko w przyszłości z nami, ludźmi, ale przede wszystkim patrzyliśmy na to z perspektywy indywidualnych gospodarstw rodzinnych, czy uda nam się przetrwać do kolejnego miesiąca - powiedział dr Tomasz Marcysiak, socjolog z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń