Bezobjawowy koronawirus. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 13:16
Suchy kaszel, duszności, wysoka gorączka - to najczęściej występujące objawy koronawirusa. Do mniej oczywistych symptomów zarażenia zalicza się bóle mięśni, ogólne osłabienie organizmu, ból gardła. Ostatnio dodano do nich także anosmię, czyli nagłą utratę węchu. Ale mimo zakażenia, objawy nie zawsze muszą wystąpić. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Odua Images

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski mówi w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w Programie 1 Polskiego Radia, że całkowicie bezobjawowe zakażenie koronawirusem zdarza się niezwykle rzadko.

Posłuchaj
03:10 _PR1_AAC 2020_06_17-10-21-49.mp3 Czy osoby nie mające objawów także zakażają? (Cztery pory roku/Jedynka)
czytaj więcej
zakupy1200.jpg
Czy sadzanie dzieci w wózkach sklepowych jest bezpieczne?

- Najczęściej jest to tak skąpoobjawowo, że pacjent rzeczywiście praktycznie tych dolegliwości nie kojarzy z infekcją albo są one nieliczne i trwają bardzo krótko. Wtedy mówimy o przebiegu bezobjawowym albo skąpoobjawowym i on jest to taki przebieg, który kończy się bez konieczności wizyty u lekarza - wyjaśnia gość Jedynki. 


fff

Jak zaznacza lekarz, osoby bezobjawowe zakażają rzadziej, ale także zakażają. - Osoba, która jest nosicielem bezobjawowym, czyli jest zakażona SARS-CoV-2 może "poczęstować" inną osobę tym zakażeniem i spowodować u niej albo też zakażenie bezobjawowe albo zakażenie pełnoobjawowe z wszelkimi konsekwencjami - podkreśla dr Sutkowski. 

***

Ministerstwo Zdrowia przypomniało na początku tego tygodnia, że nadal trzeba nosić maseczki, jeśli dystans społeczny jest mniejszy niż 2 m. - Tego obowiązku nikt z nas nie zdjął – przypomniał rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w kontekście tego, że wiele osób przestało stosować się do zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

- Obowiązek noszenia maseczek nadal jest, jeżeli nie jesteśmy w stanie zachować odległości 2 metrów. Tego obowiązku nikt z nas nie zdjął. To jest apel o odpowiedzialność. (…) Nigdy nie wiemy, kto bezobjawowy może przechodzić obok nas na ulicy. Nie wiemy też, kiedy to my możemy być bezobjawowymi pacjentami – ostrzegł rzecznik.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 10.20

kh

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Kto nie musi nosić maseczki?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2020 11:10
Od momentu wprowadzenia czwartego etapu znoszenia ograniczeń (30.05) wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa częściowo zniesiony został obowiązek noszenia maseczek - w przestrzeni otwartej i w niektórych przestrzeniach zamkniętych. Nadal trzeba zakrywać usta i nos w sklepach, pojazdach komunikacji publicznej i kościołach. Kto jest zwolniony z noszenia maseczki nawet w przestrzeniach zamkniętych?
rozwiń zwiń