Dariusz Michalski o Jeremim Przyborze: poprzez piosenki budował teatr wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2020 14:44
- Jeremi Przybora był mistrzem, który odnosił się do najważniejszej cechy, jaka jest w człowieku myślącym - do wyobraźni. Zbudował teatr wyobraźni poprzez swoje piosenki, zanim Kabaret Starszych Panów powstał w audycjach radiowych - mówi w "Muzycznej Jedynce" red. Dariusz Michalski, autor książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze". 
Dariusz Michalski
Dariusz Michalski Foto: W. Kusiński/Polskie Radio

Posłuchaj
07:07 [ PR1]PR1 (mp3) 24 czerwiec 2020 13_12_59.mp3 Dariusz Michalski o Jeremim Przyborze: poprzez piosenki zbudował teatr wyobraźni (Muzyczna Jedynka)

 

"Starszy Pan B"

Książka Dariusza Michalskiego to opowieść o autorze niezrównanych tekstów piosenek, twórcy Kabaretu Starszych Panów, reżyserze, scenarzyście - Jeremim Przyborze. Książka jest bogato ilustrowana prywatnymi zdjęciami rodziny Przyborów oraz z archiwów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. 


h 

- Archiwum rodzinne Przyborów jest znikome. Miałem do czynienia z panią Marią Wasowską, kiedy kilkanaście lat temu napisałem "Starszego Pana A", osobą, która pamiętała - mówi Dariusz Michalski. 

Jak zaznacza autor, najsmutniejsza w biografii jest dziura pokoleniowa, która powstała między Jeremim a jego dziećmi. - On tę dziurę zasypywał przez lata. Chciał, żeby dzieci pamiętały, że miały ojca - opowiada autor. - Dokumentów nie było, musiałem sam szukać, sprawdzać i łączyć to wszystko. Wiedziałem, że jestem to winien radiosłuchaczom i samemu Jeremiemu Przyborze - dodaje. 

źródło: Polskie Piosenki/Youtube

Kochał język polski 

Red. Dariusz Michalski podkreśla, że Jeremi Przybora był mistrzem fraz, bardzo kochał język polski. - Znał język polski, był mistrzem fraz, ułożeń słów tego rytmu, który jest i dzięki temu te piosenki żyją i są na nowo odkrywane - słyszymy. 

***

Od 22 czerwca do 10 lipca - od poniedziałku do piątku, ok godz. 14.50 w Programie 1 Polskiego Radia można posłuchać fragmentu książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze" Dariusza Michalskiego.

Odcinki powieści czytanej przez autora znajdziemy tutaj.  

***

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka 

Prowadzi: Marcin Kusy

Gość: Dariusz Michalski (dziennikarz PR1, autor książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze)

Data emisji: 24.06.2020 r. 

Godzina emisji: 13.12

mat. prasowe/ans 

Czytaj także

103. rocznica urodzin. Jerzy Wasowski upamiętniony przez Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 16:20
Wybitny kompozytor większość swojego zawodowego życia związał z radiem. We wtorek 31 maja, w dniu urodzin współtwórcy Kabaretu Starszych Panów, radiowa Jedynka przypomniała jego dokonania. Odbyła się też uroczystość nadania imienia Jerzego Wasowskiego studiu S4/6.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przepis na uśmiech, czyli Jeremi Przybora nieznany i odnaleziony

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 22:45
- Kiedy przeczyta się całą twórczość Jeremiego Przybory, to wszystko zajmuje swoje miejsce i widzimy ten świat w całości - mówi Teresa Drozda, autorka wyboru drugiego tomu "Dzieł (niemal) wszystkich" Jeremiego Przybory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Jeremi Przybora nie został klasykiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 21:06
- Kiedy pojawia się ktoś, kto proponuje Jeremiemu Przyborze, by został klasykiem w niewielkim, ale bardzo bogatym państewku, to on taką propozycję odrzuca i takie wątki pojawiają się w Kabarecie Starszych Panów - mówi redaktor Teresa Drozda.
rozwiń zwiń