Koronawirus w Polsce a nauczanie w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:03
1 września dla ok. 4,6 mln uczniów rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021, a szkoły wracają do stacjonarnego nauczania. Mają w nich obowiązywać wytyczne sanitarne. W razie wystąpienia w placówce zakażenia koronawirusem część lub wszyscy uczniowie będą na oznaczony czas przechodzić na naukę zdalną.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Halfpoint

dzieci PAP 1200.jpg
Szkoła w dobie pandemii. Jak przygotować dziecko do nauki?

Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem?

Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego, w przypadku stacjonarnego nauczania w szkołach, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem, a co najważniejsze zachować dystans społeczny. - Przez ostatnie pół roku przyzwyczailiśmy się do pewnych zasad związanych z koronawirusem - zaznacza dr Sutkowski. - Nie możemy popaść zarówno paranoję nadmiernego strachu jak i nadmiernego lekceważenia. W miarę możliwości uczniowie powinni zachować dystans i siadać oddzielnie w ławkach - dodaje. 


Posłuchaj
06:33 _PR1_AAC 2020_09_03-11-19-43.mp3 Rozmowa z dr. Michałem Sutkowskim (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Koronawirus groźniejszy dla nauczyciela?

Gość audycji podkreśla, że niebezpieczeństwo przeniesienia wirusa, w tym przypadku z uczniów na nauczycieli jest niewielkie. - W środowisku dzieci do 10. roku życia transmisja przenoszenia wirusa na dorosłych jest nikła. Trochę gorzej w drugą stronę z dorosłych na dzieci -wyjaśnia ekspert. - Mimo dużej liczby wirusa w organizmie u dziecka sposób zakażenia jest mało skuteczny - dopowiada.


***

Uczniowie i nauczyciele na lekcjach nie muszą mieć maseczek zasłaniających usta i nos, ale – jak zaznacza MEN – jeśli będzie taka potrzeba, będą musieli ich użyć. Jak wyjaśnił, przez taką potrzebę rozumie np. większe szkoły i niewielkie powierzchnie wspólne, w których jednocześnie przebywa dużo młodzieży lub podwyższone zagrożenie epidemiczne (chodzi m.in. o korytarze szkolne). Wtedy dyrektor szkoły powinien wprowadzić tego typu obostrzenia.

W szczególnych sytuacjach dyrektorzy szkół w porozumieniu z organami prowadzącymi i przy pozytywnej opinii inspektora sanitarnego będą mogli decydować o przejściu na kształcenie w systemie mieszanym (łączącym kształcenie stacjonarne oraz kształcenie na odległość) bądź całkowicie zdalnym.

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: dr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 3.09.2020 r. 

Godzina emisji: 11.19

IAR/ans 


Czytaj także

"To dobre rozwiązanie". Poseł PSL o powrocie dzieci do szkół 1 września

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 18:00
- Powrót dzieci do szkół 1 września to dobre rozwiązanie. Tak jak poluzowaliśmy gospodarkę i turystykę, musimy też reagować na ogniska koronawirusa, które z pewnością się pojawią - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Rzepa, poseł PSL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obostrzenia sanitarne i nowe reguły w czasie epidemii. Sprawdź, co muszą wiedzieć uczniowie i rodzice

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 10:46
Uczniowie wracają do szkół. Nauka ma wyglądać w taki sposób jak przed epidemią. W szkołach obowiązują obostrzenia sanitarne - dystans, dezynfekcja, a w przestrzeniach wspólnych w niektórych placówkach także maseczki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większość szkół działa tradycyjnie. MEN: tylko 59 placówek jest w trybie zdalnym lub mieszanym

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 15:51
Na ponad 48,5 tys. szkół i przedszkoli w trybie mieszanym pracuje 12 placówek. W 47 przypadkach w skali kraju nauka realizowana jest w trybie zdalnym - poinformowała rzecznik MEN Anna Ostrowska. Zaznaczyła, że dostały one na to zgodę inspekcji sanitarnej.
rozwiń zwiń