Jak powinna wyglądać dieta dziecka w wieku szkolnym?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 11:00
Co spakować dziecku do śniadaniówki? Woda czy sok? Co z ciastkiem na deser? O to wszystko zapytaliśmy dietetyk kliniczną Dianę Wolańską-Buzalską.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oksana Kuzmina/shutterstock.com

Posłuchaj
09:26 [ PR1]PR1 (mp3) 8 wrzesień 2020 09_35_48.mp3 Jak powinna wyglądać dieta dziecka w wieku szkolnym? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- To my, rodzice, opiekunowie, uczymy dziecko, jak jeść. To my budujemy i komponujemy jego dietę. To my decydujemy o tym, co znajduje się w naszym domu - powiedziała gość Programu 1 Polskiego Radia. 

Wielu rodziców, gdy dziecko jest bardzo małe dba o to, by na jego talerzyku znalazły się wartościowe produkty, by w jego diecie nie zabrakło owoców i warzyw. Jednak nadchodzi taki moment, że pociecha jest na tyle duża, że sama decyduje, co chciałaby zjeść. Często okazuje się, że zamiast do niedawna uwielbianego brokuła czy kalafiora woli zjeść pizzę.

Jak zauważyła Diana Wolańska-Buzalska, gdy dziecko zaczyna być świadome tego, że samo o sobie może decydować wpływ na jego nawyki żywieniowe zaczynają mieć rówieśnicy. Nie bez znaczenia jest także to, co proponuje w tym zakresie szkoła. - Bardzo istotna jest edukacja żywieniowa w szkole. Podkreślanie, że warzywa, owoce są smaczne i zdrowe - wskazała.

Gość Jedynki zaznaczyła, że istotne jest to, jakie płyny proponujemy dziecku. W słodkich napojach jest dużo cukru, który powoduje nadwagę. Drugim niepokojącym trendem jest nadkonsumpcja "energetyków". To nie są napoje dla dzieci, choćby z uwagi na kofeinę, która się w nich znajduje. Co więc uczniowie powinni popijać? - Wodę. Można ją urozmaicić dodając do niej owoce lub sok wyciśnięty z owoców - poradziła.

Dietetyk zwróciła uwagę, że w kwestii zdrowego odżywiania ważny jest zdrowy rozsądek. - To, że my dziecku zakażemy czegoś jeść nie oznacza, że ono nigdy po to nie sięgnie. Zadziała zasada "zakazanego jabłka". Dziecko sięgnie po to tym bardziej, bo będzie ciekawe smaku. Mówi się, że 80 proc. naszych codziennych nawyków powinno być tymi prawidłowymi, zdrowymi a 20 proc. to mogą być drobne odstępstwa - wyjaśniła. 

Dziecko w wieku szkolnym - w zależności od wieku - potrzebuje od 1500 do 2500 kalorii dziennie. Powinno je otrzymać w formie czterech, pięciu posiłków. Pierwszy, najważniejszy - śniadanie - musi zjeść w domu, przed wyjściem do szkoły. Ze sobą powinno zabrać śniadaniówkę z drugim śniadaniem. Potem obiad i podwieczorek. Dzień uczeń kończy kolacją podaną na około dwie godziny przed pójściem spać.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Zbilansowana dieta dziecka. Profil: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Marzena Kawa

Gość: Diana Wolańska-Buzalska (dietetyk kliniczny)

Data emisji: 8.09.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Szkoła w dobie pandemii. Jak przygotować dziecko do nauki?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 14:00
- Najbardziej istotną umiejętnością, jakiej rodzice powinni nauczyć swoje pociechy przed pójściem do szkoły, jest zwykła dbałość o higienę - mówi Adam Stępka, rzecznik łódzkiego pogotowia. O czym dzieci i młodzież muszą pamiętać, aby nie zakazić się koronawirusem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce a nauczanie w szkołach

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:03
1 września dla ok. 4,6 mln uczniów rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/2021, a szkoły wracają do stacjonarnego nauczania. Mają w nich obowiązywać wytyczne sanitarne. W razie wystąpienia w placówce zakażenia koronawirusem część lub wszyscy uczniowie będą na oznaczony czas przechodzić na naukę zdalną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wcześnie wykryty rak jelita grubego jest wyleczalny

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 14:06
Epidemia koronawirusa jest ważnym problemem, nie można jej bagatelizować, ale trzeba pamiętać, że są inne choroby. - Każdego dnia ponad 20 osób dowiaduje się, że ich bliski zmarł na raka jelita grubego - mówi onkolog, prof. Lucjan Wyrwicz. Dlatego nie trzeba się wstydzić i w razie jakichkolwiek podejrzeń należy zasięgnąć porady lekarza.
rozwiń zwiń