Pieniądze w małżeństwie. Czy wspólne konto to dobry pomysł?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 12:00
Mówi się, że miłość i pieniądze to mieszanka wybuchowa, ale czy musi tak być? Co zrobić, by kwestie finansowe nie były powodem wiecznych kłótni między małżonkami?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: fizkes/shutterstock.com

Posłuchaj
05:08 [ PR1]PR1 (mp3) 16 wrzesień 2020 09_23_15.mp3 Pieniądze w małżeństwie. Czy wspólne konto to dobry pomysł? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Każdy zachowuje swoje konto bankowe, ja opłacam rachunki, a ty płacisz za zakupy spożywcze. Mamy dwa oddzielne konta i trzecie - wspólne, na które wpłacamy co miesiąc ustaloną kwotę. Mamy jeden rachunek, każdy może wydać do 500 zł na swoje indywidualne zachcianki - małżonkowie mają różne pomysły na gospodarowanie budżetem domowym. 

Oddzielne czy wspólne - nie ma znaczenia

A jak to jest uregulowane prawnie? Jak podkreśliła w audycji "Cztery pory roku" pani mecenas Katarzyna Ludwig, z jej doświadczenia wynika, że najlepiej kwestie finansowe omówić przed ślubem.

Przypomniała, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. - Także niezależnie od tego, czy będziemy mieć osobne konta, czy będziemy mieć jedno konto, jeśli nie mamy umowy majątkowej, popularnie zwanej intercyzą, to te pieniądze i tak będą należały do majątku wspólnego - zauważyła.

Gdy współmałżonek się zadłuży

Jeżeli pieniądze są wspólne, to długi też są wspólne? - Jeśli mamy intercyzę sprawa jest prosta - każdy odpowiada za swoje długi. Jeśli jej nie ma, to małżonek, który nie zaciągnął danego zobowiązania, odpowiada za jego powstanie tylko wtedy, gdy wyraził na to zgodę. Bardzo często jest tak, że banki - udzielając kredytu czy pożyczki - wymagają pisemnej zgody współmałżonka. Jeżeli współmałżonek taką zgodę wyrazi, to wierzyciel, bank, może również zaspokajać się z majątku wspólnego - wytłumaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o problemie przemocy ekonomicznej.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: mecenas Katarzyna Ludwig

Data emisji: 16.09.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jesz szybko i łapczywie? Popełniasz największy błąd w życiu

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:40
Polacy, w tym o zgrozo dzieci, tyją coraz bardziej. Jedzenie jest dostępne na wyciągnięcie ręki, kuszą nas promocje, a potem kupione w ten sposób produkty trzeba zjeść, bo nie powinny się zmarnować. I tak konsumujemy zbędne kalorie. Jak jeszcze ktoś mało się rusza, ma otyłość zagwarantowaną. Co ciekawe, wpływ na organizm ma też sposób jedzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na balkonie i w ogrodzie. Jakie rośliny zasadzić, by cieszyły nasze oczy jesienią?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:04
Jesienią nasz balkon czy ogród nie musi pogrążony w smutku i szarości czekać na pierwszy śnieg, który go przykryje. O czym przekonywała w Programie 1 Polskiego Radia dr Agata Jędrzejuk ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagrożenie pożarowe w mieszkaniu. Jak prawidłowo reagować?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 12:05
- W przypadku pożarów w mieszkaniach, najczęstsze zagrożenia wynikają z urządzeń elektrycznych lub grzewczych. Zapalenie się tłuszczu na patelni czy na przestrzeni piekarnika to niestety dosyć groźne zjawiska. Nie jesteśmy odpowiednio przygotowani do poprawnego gaszenia - mówi w "Czterech porach roku" st. kpt. Mariusz Wawerka z Państwowej Straży Pożarnej. 
rozwiń zwiń