"Są inteligentne i bezdotykowe". Pierwsze w Polsce innowacyjne pojemniki do segregacji śmieci

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:10
Ciechanów jest pierwszym miastem w Polsce, gdzie na stałe zamontowano bezdotykowe pojemniki do segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej. Dzięki nim można m.in. kontrolować zbiórkę selektywną.
Inteligentne śmietniki
Inteligentne śmietnikiFoto: Urząd Miasta Ciechanów

Posłuchaj
05:40 _PR1_AAC 2020_09_15-09-37-50.mp3 Pierwsze w Polsce innowacyjne pojemniki do segregacji śmieci (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Kody QR

Na osiedlu "Płońska" w Ciechanowie, gdzie po rocznym pilotażu na stałe wdrożono innowacyjny System Indywidualnej Segregacji Odpadów, zamontowane zostały 24 nowe bezdotykowe pojemniki, które umożliwiają skuteczną weryfikację segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej.Systemem zostało objętych ponad 300 gospodarstw domowych. Każde z nich otrzymuje indywidualne kody, które umożliwiają otwarcie pojemnika i pozostawienie w higieniczny sposób posegregowanych odpadów. Odpady z danego lokalu są automatycznie ważone po ich wrzuceniu. Klapy otwierają się po sczytaniu elektronicznie kodu QR mieszkania. - Kod jest przypisany do danego gospodarstwa domowego, ale dla różnych rodzajów odpadów będzie to oddzielny kod - dodaje. 

Pilotaż w ramach innowacyjnego Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów przyniósł pozytywne efekty w postaci wzrostu gospodarstw domowych segregujących odpady z 10 do 90 proc. 

System dobrze przyjęty przed mieszkanców 

Jak mówi Adrianna Saganek system został bardzo dobrze przyjęty przez mieszkańców. - Ekfekty samego wdrożenia systemów zaskoczyły również nas albowiem nie tylko obserwujemy polepszenie jakości segregowanych odpadów i wzrost osób segrujących ale i ogromną poprawę estetyki przestrzeni miejskiej - zauważa gość audycji. - Myślę, że mieszkańcy to widzą i w pełni popierają wdrażanie tego mechanizmu - zauważa. 

Skąd pomysł?

System Indywidualnej Segregacji Odpadów powstał dzięki współpracy jednej z ciechanowskich firm z Urzędem Miasta i stanowi doskonały mechanizm, nadzór nad selektywną zbiórką na terenie zabudowy wielorodzinnej. - Od samego początku działania nadrzędnym celem było wypracowanie takich mechanizów systemu, aby sam działał sprawnie, był szczelny i pozwalał na osiągnięcie ustawowych poziomów recyklingu - wyjaśnia Adrianna Saganek. 

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

 Prowadzą: Roman Czejarek i Marzena Kawa 

Gość: Adrianna Saganek (Urząd Miasta Ciechanów)

Data emisji: 15.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.37

IAR/ans 

Czytaj także

Segregacja odpadów. Czy ograniczenie frakcji ma sens?

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 13:05
Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach narzuca obowiązek sortowania śmieci na 5 głównych rodzajów. Ministerstwo klimatu umożliwi zmniejszenie liczby pojemników na odpady. To jedna z propozycji przedstawionych w ramach programu "Czystość Plus". 
rozwiń zwiń