Przygoda, przyroda i rodzinne zwiedzanie. Niezapomniane safari po polskich parkach narodowych

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 13:05
Trwa "Dzika Odyseja – Ekspedycja Pionierów". Jest to wyzwanie dla podróżujących rodzin z dziećmi, które marzyły by odwiedzić wszystkie parki narodowe i poznać jak piękna jest Polska. W 23 miesiące uczestnicy odwiedzą 23 polskie parki narodowe. 
Ojcowski Park Narodowy
Ojcowski Park Narodowy Foto: Shutterstock/Artur Bociarski

Posłuchaj
15:18 4 PR parki narodowe.mp3 Przygoda, przyroda i rodzinne zwiedzanie. Niezapomniane safari po polskich parkach narodowych (Cztery pory roku/Jedynka)

 

"Dzika Odyseja" czyli edukacyjne safari 

Dzika Odyseja – ekspedycja edukacyjna 2017-2032 to projekt powstały z inicjatywy Krystiana Tyrańskiego, miłośnika dzikiej przyrody, podróżnika, prezentera radiowego i twórcę programów edukacyjnych dla dzieci. W swojej pracy, jak sam mówi, realizuje misje budowania więzi dzieci z dziką przyrodą chronioną w parkach narodowych. - Kiedy odwiedzałem polskie parki narodowe, widziałem wielu seniorów oraz osoby dorosłe i zastanawiałem się, gdzie są dzieci. Chciałbym, aby jak najwięcej dzieci poznało nasze parki narodowe - podkreśla Krystian Tyrański. 

Dzika Odyseja

16 rodzin w pełnym wyzwaniu

Od września 2019 roku do lipca 2021 roku 16 rodzin z całej Polski spotyka się w poszczególnych parkach narodowych na multimedialnym widowisku i wyprawie w teren. - 16 rodzin trwa w takim pełnym wyzwaniu. Są to familie z całej Polski, m.in. Gdańska, Warszawy, Wrocławia, Łomianek i wielu innych miejscowości i te rodziny przyjeżdżają w danym czasie - tłumaczy gość audycji. 

Jak mówi twórca projektu zespoły działają wg. specjalnego kalendarza. - Przygodę rozpoczyna multimedialne widowisko, oglądamy filmy wprowadzające a później z pracownicy parków wprowadzają nas w dany teren. Rozstajemy się w parku w centrum dzikości i każda rodzina idzie w swoim wyznaczonym przez siebie kierunku - tłumaczy gość audycji.

Bywają również rodziny, które gościnnie uczęszczają w wyprawie. - Jest ich ponad 30. Dołączając 16 rodzin, które są w pełnym wyzwaniu to wychodzi, że ponad 40 rodzin doświadczyły, czym jest Dzika Odyseja - Ekspozycja Pionierów - mówi Krystian Tyrański. 


Rodzinne Dzienniki Ekspozycyjne 

Pionierskie rodziny przygotowują Rodzinne Dzienniki Ekspedycyjne, w których znajdują się opowieści, radiowe raporty, filmowe relacje i inne twórcze realizacje dokumentujące przygodę. Ekspedycji towarzyszy m.in. Polskie Radio Dzieciom, a patronat honorowy projektu objęły Polskie Parki Narodowe.  

- Dzienniki składają się z trzech części: są to relacje radiowe, relacje filmowe i one są tworzone przez dzieci, natomiast rodzice tworzą opowieści pisane, tzw. mikroblogi o tym, jak to jest być rodzicem organizującym taką ekspozycję i żeby dorośli mogli na to spojrzeć i mieć mnóstwo inspiracji - informuje Krystian Tyrański. 

źródło: Dzika Odyseja

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka 

Gość: Krystian Tyrański (podróżnik, prezenter radiowy)

Data emisji: 25.09.2020 r. 

Godzina emisji: 9.22

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dobra pogoda przyciągnęła turystów w góry. Tatrzańskie szlaki bardzo zatłoczone

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2020 13:54
Przed popularnymi tatrzańskimi szczytami tworzą się kolejki oczekujących, na parkingach przed szlakiem w kierunku Morskiego Oka w sobotę brakuje wolnych miejsc, a na drodze dojazdowej tworzą się utrudnienia - informuje Tatrzański Park Narodowy. TPN rekomenduje zakup biletów wstępu do parku on-line za pośrednictwem strony tpn.pl lub w aplikacjach mobilnych.
rozwiń zwiń