Każdego roku umiera małe miasto kobiet. Badaj się!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 12:45
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Co roku w Polsce zapada na niego ponad 18 500 kobiet, a ponad 6600 umiera. Mimo tego w Polsce wciąż za mało kobiet poddaje się regularnie badaniom profilaktycznym. Tymczasem wcześnie wykryty rak piersi daje się wyleczyć praktycznie w stu procentach. 
O profilaktyce raka piersi powinny pamiętać nie tylko Polki, ale także najbliżsi im mężczyźni
O profilaktyce raka piersi powinny pamiętać nie tylko Polki, ale także najbliżsi im mężczyźniFoto: Shutterstock/Photographee.eu

czytaj więcej
Janusz Meder 1200.jpg
Prezes Polskiej Unii Onkologii apeluje: wróćcie na badania. Nowotwór nie zaczeka

Potwierdza to w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia onkolog kliniczny dr Agnieszka Gruszfeld. - Problem polega na tym, że kobiety niechętnie przychodzą na badania przesiewowe, którym jest głównie mammografia - podkreśla.

Podobnie wygląda kwestia USG piersi. Z badań sondażowych wynika, że w ciągu ostatniego roku na badanie to zapisało się 20 proc. badanych pań, jednak z powodu pandemii co czwarta respondentka odwołała lub przesunęła termin umówionych badań.

Posłuchaj
06:59 PR1_MPLS 2020_10_01-09-37-40.mp3 Dr Agnieszka Gruszfeld o profilaktyce raka piersi (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Badania pokazują także, że kobiety nie wiedzą jak przeprowadzić samobadanie piersi, a te które wiedzą - robią to sporadycznie. Dr Gruszfeld mówi, że może to wynikać z irracjonalnego i pozbawionego logiki lęku, że wykryją coś, co zmieni ich życie. Tymczasem mogą same uratować swoje życie. 

.

Rak piersi to niejedyny nowotwór powodujący wysoką śmiertelność kobiet. Co roku w Polsce notujemy 2500 przypadków raka szyjki macicy. Około 1500-1600 kobiet rocznie umiera. Jak mówi w Programie 1 Polskiego Radia onkolog i ginekolog dr Mariusz Bidziński, wcale nie musi tak być. 

- Mamy dzisiaj skuteczne narzędzia zarówno wykrywcze, jak i profilaktyczne. Ten "temat" powinien być zamknięty już wiele lat temu. Mamy profilaktykę pierwotną, czyli cytologię i profilaktykę wtórną, czyli szczepienia przeciwko brodawczakowi ludzkiemu. W niektórych państwach temat ten jest marginalny, ale w Polsce, w Europie Środkowej, jak również w krajach o niskim tzw. statusie społeczno-ekonomicznym problem nadal istnieje - zaznacza lekarz. 

Posłuchaj
06:59 PR1_MPLS 2020_10_01-09-37-40.mp3 Dr Agnieszka Gruszfeld o profilaktyce raka piersi (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Jest to kwestia pewnej nieporadności zarówno systemu, jak również samych pacjentek, które nie zgłaszają się regularnie na badania. Od kilku lat mamy program profilaktyki, który obejmuje kobiety w wieku lat 25-59 i dzięki któremu raz na 3 lata te badania mogą być bezpłatnie wykonywane - dodaje.

czytaj więcej
mężczyzna ból brzucha biegunka jelita układ pokarmowy.jpg
Jeden z najczęstszych nowotworów - rak jelita grubego

Czy raz na trzy lata to nie za rzadko? - Od momentu, kiedy wniknie czynnik potencjalnie sprawczy, czyli chociaż wirus, do momentu, kiedy rozwinie się rak, trwa około 10 lat - podkreśla dr Bidziński.

- Bardzo istotną rzeczą jest edukacja społeczna, która rzeczywiście pozwoli na to, żeby osoby zdrowe - bo profilaktyką obejmujemy osoby zdrowe - regularnie dbały o różnego rodzaju badania, które są im "darowane" od państwa - mówi gość radiowej Jedynki i zachęca, aby bez względu na wiek szczepić się przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego.  - To bardzo skuteczne narzędzie - dodaje.

.

*** 

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Joanna Racewicz i Roman Czejarek 

Materiał: Szymon Jaworski

Goście: dr Agnieszka Gruszfeld (onkolog kliniczny); dr Mariusz Bidziński (onkolog, ginekolog)

Data emisji: 1.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-10.00

Jedynka/PAP/kh

Czytaj także

"Zaplanuj sobie długie życie". Zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:05
Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. - Ok. 90 proc. chorób nowotworowych spowodawanych jest przez czynniki zewnętrzne, czyli takie, na które mamy wpływ - mówił w "Czterech porach roku" dr Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
rozwiń zwiń