Jak zadbać o ogród jesienią i zabezpieczyć go przed zimą?

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 12:11
Jak przygotować nasz ogród na pierwsze przymrozki? Czy to ostatni moment na zasadzenie roślin cebulowych, aby na wiosnę cieszyć się pięknym kolorowym ogrodem? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Maria Evseyeva

Ogrodnik i bloger Wojciech Wardecki mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że  absolutnie nie wolno zabezpieczać roślin foliami ani workami plastikowymi.

czytaj więcej
jesień ogród balkon 1200.jpg
Jakie rośliny zasadzić, by cieszyły nasze oczy jesienią?

- W workach tych panuje później wysoka wilgotność i mogą się wdać choroby grzybowe lub bakteryjne. Z tego powodu rośliny będą później nie tylko chorować, ale także mogą zamierać - podkreśla i dodaje, że naturalnym materiałem, którym możemy zabezpieczać wszystkie rośliny w ogrodzie, są liście, ale jak dodaje, "musimy to zrobić mądrze".

Posłuchaj
06:49 PR1_MPLS 2020_10_05-10-19-56.mp3 Jak zadbać o ogród jesienią? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Liście róży, głogów, klonów czy berberysów, które są często atakowane przez choroby, koniecznie musimy zapakować do worków i wyrzucić. Takimi liśćmi nie wolno zabezpieczać żadnych roślin w ogrodzie, gdyż dojdzie do infekcji innych roślin - przestrzega gość Jedynki. 

Co teraz sadzimy?

Jesień to także dobry czas na zasadzenie roślin cebulowych. - Październik, listopad, czasem nawet w grudniu, kiedy temperatury są na plusie, można sadzić szafirki, krokusy, narcyzy, czosnki ozdobne. Minus jest taki, że w tym roku nie będziemy widzieć efektów, ale wiosną, jak wybuchną kolory w naszym ogrodzie, to będziemy bardzo cieszyć się, że tę pracę wykonaliśmy późną jesienią - mówi Wojciech Wardecki. 

- Cebulki nie mogą być na pewno porażone przez żadne choroby grzybowe. Zazwyczaj przez producentów są one zaprawiane tzw. fungicydami, które zabijają choroby grzybowe, więc są przygotowane do sadzenia, ale cebulka nie może też być miękka, zgniła i nie może mieć śladów uszkodzenia - zaznacza ekspert.

Koszenie i podlewanie

Gość "Czterech pór roku" wyjaśnił także, że trawę kosimy do momentu, kiedy zauważymy, że przestała rosnąć i obowiązkowo - jeśli mamy w ogrodzie system nawadniający - musimy go zabezpieczyć już przed nadejściem mrozów. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzą: Marzena Kawa i Grzegorz Frątczak

Gość: Wojciech Wardecki (ogrodnik, bloger)

Data emisji: 5.10.2020 

Godzina emisji: 10.20

kh

Czytaj także

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Jak dbać o rośliny?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 12:16
Wiosna to pora, kiedy wszystko rodzi się do życia, rozkwitają rośliny i coraz głośniej niesie się śpiew ptaków. Dla właścicieli ogródków wiosna to czas wytężonej pracy. Ale są również tacy, dla których ogródkiem jest balkon, na którym zamierzają posadzić roślinki. Dla wszystkich mamy garść przydatnych rad.
rozwiń zwiń