Mroczki przed oczami. Kiedy udać się do okulisty?

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 12:37
Mroczki to ruchome bądź nieruchome, trwałe lub przemijające, zamglenia lub zaniewidzenia ograniczone do małego obszaru w polu widzenia. Nie muszą być objawem choroby, ale mogą też świadczyć o tym, że coś złego dzieje się w naszym organizmie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Adam Gregor/shutterstock.com

Posłuchaj
09:07 [ PR1]PR1 (mp3) 6 październik 2020 09_48_53.mp3 Mroczki przed oczami. Kiedy udać się do okulisty? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Jak wyjaśniła w audycji "Cztery pory roku" okulistka dr n. med. Anna Maria Ambroziak, mroczki zwykle mają związek z naszym ciśnieniem krwi. Dlatego, gdy zaczynają się pojawiać (i nam przeszkadzać) pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest zbadanie, czy nasze ciśnienie jest w normie, czy nie mamy zaburzeń rytmu.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreśliła, że jeśli dany objaw jest przemijający, nie zaburza widzenia, to możemy być spokojniejsi, co nie oznacza, że mamy sobie całkowicie odpuścić. Każdy z nas powinien raz w roku pojawić się u okulisty, by zrobić pełen przegląd okulistyczny, wzroku i oczu.

Podczas wizyty należy opowiedzieć lekarzowi o rzeczach, które nas niepokoją. Dobrze jest zaobserwować, w jakich sytuacjach pojawiają się zamglenia lub zaniewidzenia. Specjalista sprawdzi, czy rzeczywiście jest się czym martwić i ewentualnie podpowie, jakie badania powinniśmy jeszcze wykonać.

Jak na co dzień powinniśmy dbać o nasz wzrok? - Oko jest częścią naszego organizmu dlatego powinniśmy dbać o siebie. Dobra dieta, dużo ruchu, dużo naturalnego słońca. To, co możemy skomplementować, to witamina D. Ważne, by pilnować przerw w pracy wzrokowej, ćwiczyć mruganie - wymieniła gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z ekspertem.


. 
PAP/Maria Samczuk
. .
PAP/Maria Samczuk

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzili: Marzena Kawa i Roman Czejarek

Autor materiału: Patryk Bedliński

Gość: dr n. med. Anna Maria Ambroziak (okulista)

Data emisji: 6.10.2020 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Czytaj także

Badaj się i lecz u lekarza osobiście, teleporada nie zastąpi medycyny

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 13:28
Prawie połowa pacjentów uważa, że może spokojnie przeczekać swoją chorobę i nie iść do lekarza z obawy przed zakażeniem koronawirusem. Bywa, że ten lęk jest silniejszy niż chęć leczenia się, a problemy zdrowotne nasilają się. Dlatego rusza kampania edukacyjna "Badaj się i lecz". Jej celem jest uświadomienie Polakom, że kontynuacja terapii chorób przewlekłych, jak również wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia są niezwykle istotne, również podczas pandemii COVID-19.
rozwiń zwiń