Niebezpieczna polipragmazja. A ty, ile leków przyjmujesz?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:22
Ponad 30 proc. Polaków powyżej 65 lat zażywa zbyt wiele leków równocześnie, co zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i interakcji – ostrzega Narodowy Fundusz Zdrowia. Problem nie dotyczy jednak tylko seniorów. Na co należy zwrócić uwagę, stosując jednocześnie wiele różnych leków? Jak przyjmować leki i jak je przechowywać? Jak nie narażać zdrowia na negatywne interakcje leków z suplementami, z żywnością czy ziołami? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Motortion Films

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że wielolekowość – przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie – jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które obciążone są chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością krążenia.

czytaj więcej
ludzie 1200.jpg
Pandemia koronawirusa. Jak radzić sobie z lękiem?

- Polipragmazja, czyli wielolekowość dotyczy nie tylko seniorów, czyli osób powyżej 65 roku  życia. Dotyczy także osób młodszych chorujących na choroby przewlekłe, ale także takich, które dużo zażywają leków kupowanych bez recepty, czy suplementów diety - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Eksperci podkreślają, że starzenie się społeczeństwa i jednoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja, pozostająca poza nadzorem, jest zjawiskiem niebezpiecznym.

W czasie pandemii ryzyko polipragmazji wzrasta wraz z obawami pacjentów o własne zdrowie, dlatego szukają oni sposobów, aby je dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić. Ponadto NFZ zwrócił uwagę, że tylko w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu pandemii apteki zanotowały ponad 20 milionów wizyt, a farmaceuci udzielali dziennie nawet 3,5 mln porad. Wzrost sprzedaży dotyczył szczególnie preparatów bez recepty na uspokojenie i wyciszenie, a także ułatwiających zasypianie suplementów diety.

czytaj więcej
reumatyzm free 1200.jpg
Chorób reumatycznych można uniknąć. W jaki sposób?

Jak mówi gość Jedynki, pacjenci powinni przede wszystkim stosować się do zaleceń lekarskich oraz skonsultować sposób przyjmowania leków z farmaceutą. - Nie zapominajmy, że leki bez recepty mogą wchodzić w interakcję z lekami, które stosujemy w różnych terapiach - podkreśla.

Posłuchaj
08:54 PR1_MPLS 2020_10_29-09-40-18.mp3 Groźna polipragmazja (Cztery pory roku/Jedynka)

Narodowy Fundusz Zdrowia, aby ograniczyć zjawisko polipragmazji, rozpoczął w mediach kampanię edukacyjną "Świadomy pacjent – skuteczna terapia".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Elżbietą Piotrowską-Rutkowską, która mówiła także o tym, czym popijać lekarstwa. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska (Prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej)

Data emisji: 29.10.2020

Godzina emisji: 9.40

kh

Czytaj także

Polipragmazja, czyli kiedy leków jest za dużo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 16:15
Ponad 30 proc. Polaków powyżej 65 lat zażywa zbyt wiele leków równocześnie, co zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i interakcji – ostrzega Narodowy Fundusz Zdrowia. Problem nie dotyczy jednak tylko seniorów. 
rozwiń zwiń