W czasie pandemii ważna jest pomoc seniorom żyjącym w ubóstwie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 15:19
Od początku pandemii lekarze, politycy i rodziny apelują do seniorów, żeby zostali w domach i nie wychodzili na zewnątrz. Trzeba było koronawirusa, żeby wszyscy przypomnieli sobie o tych, o których na co dzień najczęściej zapominano.
Zdjęcie ilustraacyjne
Zdjęcie ilustraacyjneFoto: Ocskay Mark/shutterstock

Rząd utworzył program Wspieraj Seniora - Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który oferuje seniorom pomoc w dowożeniu podstawowych produktów do domu. Zadziałało też pospolite ruszenie i wiele osób na własną rękę pomaga starszym osobom w okolicy. Powstała fundacja "Senior w koronie". I ta szlachetna działalność pokazała problem, z jakim seniorzy borykają się od lat, czyli ubóstwo.

Posłuchaj
03:23 4PR Seniorzy 29-10-2020.mp3 Pomoc dla ubogich seniorów (Cztery pory roku/Jedynka)

 
Ciężko w to uwierzyć, ale są w stołecznym mieście osoby, które nie mają podstawowych sprzętów domowych, żyją bez prądu, bez ciepłego posiłku i tygodniami nie wykupują recept, a dawki leków dzielą na połowę. Właśnie takie osoby fundacja objęła szczególną opieką.

. .

- Robimy paczki żywnościowe, organizujemy obiady, dołączamy do paczek dary od ludzi w postaci produktów odległą datą ważności - mówi Magdalena Gilarska. Przez długi czas obiady były tylko w soboty, ale teraz wolontariusze codziennie wożą obiady tam, gdzie są potrzebne. Fundacja stale opiekuje się około 80 osobami. Ale cały czas spływają nowe zgłoszenia.

Fundacja "Daj herbatę" od prawie dziewięciu lat w centrum Warszawy rozdaje potrzebującym ciepłe napoje i posiłki. - Przychodzi do nas wielu seniorów, których stać jedynie na opłacenie mieszkania i wykupienie leków, a i to nie zawsze - mówi Katarzyna Nicewicz. W obecnym czasie COVIDU-19 wolontariusze jeżdżą do seniorów do domów, by wspomóc ich paczkami żywnościowymi.

Obie fundacje to inicjatywy lokalne. Dlatego rozmówczynie apelują, żeby chętni do pomocy zakładali w ich miejscach zamieszkania podobne inicjatywy i kontaktowali się z ośrodkami pomocy społecznej, bo te instytucje najlepiej wiedzą, kto potrzebuje pomocy. A jeśli ktoś chce zostać wolontariuszem to powinien zgłosić się na stronie wspierajseniora.pl.

. .

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Maciej Walecki

Data emisji: 29.10.2020

Godzina emisji: 9.23

ag


Czytaj także

Solidarność w dobie pandemii. Już ponad 3,5 tys. osób włączyło się w akcję "Wspieraj seniora"

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 21:57
3783 wolontariuszy zadeklarowało chęć pomocy seniorom w ramach akcji "Wspieraj seniora". Zarejestrowano już 5404 zgłoszeń od seniorów złożonych za pośrednictwem infolinii 22 505 11 11 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Wałbrzychu powróciła pomoc zakupowa dla seniorów

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 20:02
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu zachęca do wolontariatu! Rozległość polskich miast i skala epidemii powodują, że przed ośrodkami pomocy pojawiają się nowe wyzwania. W Wałbrzychu powróciła więc pomoc zakupowa, ale w zaktualizowanej formie.
rozwiń zwiń