Koronawirus. Czy dezynfekować artykuły, które przynosimy ze sklepu?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 11:56
Co zrobić z owocami i warzywami? Czy wystarczy je umyć pod kranem? A jak zdezynfekować paczki z makaronem albo kartony z mlekiem? Jak długo wirus może przetrwać na szklanych butelkach? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: New Africa/shutterstock.com

Posłuchaj
02:31 [ PR1]PR1 (mp3) 3 listopad 2020 10_17_56.mp3 Koronawirus. Czy dezynfekować artykuły, które przynosimy ze sklepu? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Zachowujemy podstawowe zasady higieniczne, które wcześniej, przed pandemią koronawirusa, nas obowiązywały, tylko nasza czujność powinna być obecnie zwiększona - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

Ekspertka wyjaśniła, że chodzi o to, by porządnie umyć pod bieżącą ciepłą wodą owoce i warzywa. Niektóre produkty można sparzyć, inne - kartony z mlekiem czy wędliny zapakowane próżniowo - przetrzeć np. ściereczką dezynfekującą.

Jak zauważył prof. Michał Bijak, kierownik Centrum Zapobiegania Zagrożeniom Biologicznym Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, z badań wynika, że wirus jest w stanie przetrwać na powierzchniach płaskich do 40-78 godzin. Czasem dłużej, ale w odpowiednich warunkach. Jednocześnie zaznaczył, że ryzyko zakażenia poprzez zakupy jest niewielkie. 

- Jeśli chcemy się czuć bezpiecznie, możemy odłożyć produkty, które nie są nam niezbędne w danej chwili na "dwudniową kwarantannę". Specjalista wskazał, że w trakcie zakupów warto korzystać z wystawionych w sklepie środków do dezynfekcji rąk, a już w domu dodatkowo umyć je mydłem.***

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w marcu br. stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.

***

Tytuł audycji: Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć w ramach pasma Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 3.11.2020

Godzina emisji: 10.20

kk

Zobacz więcej na temat: koronawirus Roman Czejarek

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Gdzie szybki test dla niezmotoryzowanych?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 12:40
Szybko i bezpiecznie test na obecność koronawirusa można zrobić w punktach drive-thru, do których codziennie ustawiają się kolejki samochodów. A co mają zrobić osoby, które są niezmotoryzowane?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czasie pandemii ważna jest pomoc seniorom żyjącym w ubóstwie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 15:19
Od początku pandemii lekarze, politycy i rodziny apelują do seniorów, żeby zostali w domach i nie wychodzili na zewnątrz. Trzeba było koronawirusa, żeby wszyscy przypomnieli sobie o tych, o których na co dzień najczęściej zapominano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 11:39
Izolacja i kwarantanna to strategie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa, że osoby zakażone zarażą innych. Czym się różnią?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna na nowych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 11:11
Od 24 października 2020 r. osoby wspólnie zamieszkujące lub gospodarujące z osobą, która miała kontakt z osobą zakażoną, nie są już automatycznie obejmowane kwarantanną, chyba że zostaną skierowane na test.
rozwiń zwiń