Nauka zdalna. Co jeśli dziecko nie ma komputera?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 14:00
Od nieco ponad tygodnia wszyscy uczniowie klas od czwartej do ósmej szkoły podstawowej i uczniowie szkół średnich uczą się przez internet. Zdalna nauka ma obowiązywać co najmniej do 8 listopada. Co w sytuacji kiedy uczeń nie posiada w domu komputera, a rodziców nie stać na to, aby mu go kupić?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Marko Aliaksandr

- Troska o to, czy uczniowie mają dostęp do komputerów pojawiła się już od marca i już wówczas pytaliśmy szkoły, jak wygląda sytuacja. Teraz poprosiliśmy o to ponownie - mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska. 

Posłuchaj
10:24 PR1_MPLS 2020_11_03-09-21-32.mp3 Rzecznik MEN Anna Ostrowska o nauce zdalnej (Cztery pory roku/Jedynka)

czytaj więcej
lekcja zdalna dziecko nauka w dobie koronawirusa fre shut 1200 .jpg
Efektywna nauka online? "Potrzeba cierpliwości i wzajemnego zrozumienia"

- Jeżeli jest sytuacja podbramkowa, że dany uczeń, rodzina, nie mają dostępu do komputera - chociaż jest to rzadkość - dyrektor szkoły, nauczyciel, mają obowiązek sprawdzić, jak to wygląda w poszczególnych domach i dostosować odpowiednią pomoc. Zaoferować wsparcie ze strony szkoły albo poprosić organ prowadzący, czyli samorząd lub burmistrza o to aby wsparł szkołę w zakresie komputerów - wyjaśnia rzecznik. 

Jak podkreśla Anna Ostrowska, rząd wspiera bardzo mocno samorządy w tym zakresie. - Przeznaczyliśmy naprawdę sporą pulę pieniędzy - w sumie około 500 milionów złotych na pomoc dla uczniów - zaznacza. 

 Fundacja Świętego Mikołaja

Fundacja Świętego Mikołaja od 10 lat prowadzi ogólnopolski program Stypendia św. Mikołaja, w ramach którego wspiera zdolne dzieci z niezamożnych rodzin z całej Polski. Od wybuchu pandemii COVID-19 fundacja organizuje pomoc i kampanie społeczne związane z tematyką wykluczenia edukacyjnego.

Dzięki Stypendium św. Mikołaja w ostatnim czasie kilkudziesięciu podopiecznych kupiło laptopy, niezbędne programy komputerowe, myszki, drukarki i opłaciło dostęp do internetu. Dzięki temu dzieci, które otrzymały pomoc, mogą bez przeszkód uczyć się z domu.

- Chcemy wspierać dzieci, żeby mogły uczyć się także w domu. Każde dziecko w Polsce ma praw do nauki, które gwarantuje mu konstytucja - mówi w "Czterech porach roku" Izabela Stawicka z Fundacji Świętego Mikołaja. 

Posłuchaj
04:34 PR1_MPLS 2020_11_03-10-23-22.mp3 Fundacja Świętego Mikołaja wspiera dzieci z niezamożnych rodzin (Cztery pory roku/Jedynka)

Jak zaznacza rozmówczyni Romana Czejarka, sytuacja jest trudna. - Szczególnie w tych domach, gdzie jest więcej dzieci niż jedno, a jest jeden komputer albo bardzo słabe łącze internetowe - mówi.

- Od samego początku wspieramy zdolnych uczniów z niezamożnych rodzin. Chcemy pomagać dzieciom, które najbardziej tej pomocy potrzebują. Ponad 200 dzieci z całej Polski otrzymuje od nas stypendium, które mogą przeznaczyć m.in. na zakup laptopa albo opłacenie internetu. Oprócz tego w październiku przekazaliśmy 100 laptopów dzieciom z całej Polski - mówi Izabela Stawicka.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: Anna Ostrowska (rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej), Izabela Stawicka (Fundacja Świętego Mikołaja)

Data emisji: 3.11.2020

Godzina emisji: 9.

kh

Czytaj także

Szkoła w dobie pandemii. Jak przygotować dziecko do nauki?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2020 14:00
- Najbardziej istotną umiejętnością, jakiej rodzice powinni nauczyć swoje pociechy przed pójściem do szkoły, jest zwykła dbałość o higienę - mówi Adam Stępka, rzecznik łódzkiego pogotowia. O czym dzieci i młodzież muszą pamiętać, aby nie zakazić się koronawirusem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Efektywna nauka online? "Potrzeba cierpliwości i wzajemnego zrozumienia"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 13:18
Od soboty obowiązują nowe ograniczenia związane z rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa. Dotyczą one także szkół. Wprowadzona została nauka zdalna dla uczniów w klasach od 4 do 8 w szkołach podstawowych, w placówkach kształcenia ustawicznego oraz centrach kształcenia zawodowego. Uczniowie z klas od 1 do 3 nadal uczą się w szkołach. Bez zmian działają także przedszkola. 
rozwiń zwiń