Wizjoner II RP - Eugeniusz Kwiatkowski

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 13:00
Zainicjował budowę portu i miasta w Gdyni. Przyczynił się do powstania Stalowej Woli. Wniósł wielki wkład w rozwój polskiego przemysłu chemicznego. Jan Nowak-Jeziorański napisał o nim: "przeszedł do historii jako twórca Gdyni, ale określenie to znacznie zawęża jego rolę. Polegała ona na ocaleniu i umocnieniu niezależności gospodarczej, bez której Polska nie mogła się ostać jako niepodległe państwo".
Eugeniusz Kwiatkowski
Eugeniusz KwiatkowskiFoto: nieznany, NAC

Posłuchaj
11:34 [ PR1]PR1 (mp3) 11 listopad 2020 11_19_39.mp3 Wizjoner II RP - Eugeniusz Kwiatkowski (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Eugeniusz Kwiatkowski urodził się w Krakowie w 1888 roku. Podczas studiów na Wydziale Chemii Technicznej Politechniki Lwowskiej związał się z organizacjami niepodległościowymi. W czasie I wojny światowej walczył w Legionach Polskich. Zajmował się pracą konspiracyjną w Polskiej Organizacji Wojskowej. W tym okresie pełnił również funkcję zastępcy dyrektora Gazowni Lubelskiej, wykładał też na Politechnice Warszawskiej.

W okresie wojny polsko-bolszewickiej pracował w sekcji chemicznej Głównego Urzędu Zaopatrzenia Armii przy Ministerstwie Spraw Wojskowych. W 1921 roku był dyrektorem technicznym w Państwowej Fabryce Związków Azotowych w Chorzowie (dyrektorem naczelnym zakładu był wówczas Ignacy Mościcki). W ciągu czterech lat doprowadził do rozkwitu fabryki.

Po przewrocie majowym (1926) prezydent RP Ignacy Mościcki zarekomendował go na stanowisko ministra przemysłu i handlu w drugim rządzie Kazimierza Bartla, które to stanowisko piastował w latach 1926-1930. Nowy premier, Walery Sławek, nie zaproponował mu miejsca w rządzie. W latach 1931-1935 był dyrektorem Państwowych Fabryk Związków Azotowych w Chorzowie i Mościcach.

Czytaj także:

Od października 1935 do 30 września 1939 pełnił funkcję wicepremiera i ministra skarbu w rządach Mariana Zyndram-Kościałkowskiego i Felicjana Sławoja Składkowskiego. Włączył się w działalność Obozu Zjednoczenia Narodowego. Stał się szeroko znany jako autor koncepcji rozwoju handlu morskiego i budowniczy portu w Gdyni. Opowiadał się za szybkim uprzemysłowieniem kraju i reformą rolną.

W obliczu klęski wrześniowej wraz z rządem opuścił Polskę. W lipcu 1945 roku powrócił do kraju i w latach 1945-1948 był Delegatem Rządu dla Spraw Wybrzeża. Zaangażował się w odbudowę gospodarki morskiej. W 1948 roku został odsunięty od działalności publicznej i przeniesiony na przymusową emeryturę. Zamieszkał w Krakowie. Zmarł 22 sierpnia 1974 roku. 

"Wizjoner II RP"

- Eugeniusz Kwiatkowski był jednym z kilku ministrów odpowiedzialnych za rozwój gospodarczy, za finanse. Prawdopodobnie był tym, który był obdarzony najlepszymi zdolnościami organizacyjnymi i administracyjnymi. Miał bardzo silną wizję rozwoju kraju i bardzo dobry ogląd tego, co krajowi jest potrzebne w ciężkiej sytuacji gospodarczej, w jakiej znalazł się on bezpośrednio po odzyskaniu niepodległości - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk Przemysław Mrówka.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że Kwiatkowski starał się realizować swoją wizję bardzo skutecznie. - Miał wielką determinację. Miał wielkie poczucie misji. To co robił było naprawdę skierowane na rozwój państwa. Bardzo mało było w jego podejściu, w jego historii politycznej pewnego kunktatorstwa, woli zaangażowania w rozgrywki frakcyjne. To jest bardzo ważne jeśli chodzi o tę postać - podkreślił ekspert.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Gość: Przemysław Mrówka (historyk, portal histmag.org, UW) 

Data emisji: 11.11.2020

Godzina emisji: 11.00-12.00

Jedynka/Wikipedia/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Akcja "Niepodległa do hymnu". Polskie Radio zaprasza do wspólnego świętowania

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 15:17
Wyjątkową okazją do zaakcentowania wspólnotowego wymiaru obchodów 102. rocznicy odzyskania niepodległości będzie akcja "Niepodległa do hymnu". O godzinie 12.00 będzie można przyłączyć się do śpiewania Mazurka Dąbrowskiego za pośrednictwem Polskiego Radia. Anteny publicznego nadawcy będą odgrywały Hymn Państwowy w pełnej wersji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Polacy dowiedli w przeszłości, że mimo trudności i różnic możliwa jest budowa lepszego życia

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 10:08
- W 1918 roku Polacy pragnęli Polski niepodległej, aby móc zbudować życie lepsze i sprawiedliwsze. Swoim czynem dowiedli, że pomimo trudności, różnic światopoglądowych było to wykonalne – wskazał w środę premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń