"Jak stwarzaliśmy Rosję". O Polakach, którzy budowali obce mocarstwo

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 10:20
Nazwisk Polaków, którzy budowali imperium rosyjskie w liczącej ponad 600 stron książce Mariusza Świdra pt. "Jak stwarzaliśmy Rosję" jest prawie trzy tysiące. O niektórych opowiedział w audycji "Cztery pory roku" sam autor.
Okładka książki Jak stwarzaliśmy Rosję
Okładka książki "Jak stwarzaliśmy Rosję"Foto: mat. promocyjne

Kroniki Nestora - które są dla Rosjan, tym czym dla nas roczniki Galla Anonima - twierdzą, że to Lechici założyli miasto Moskwa.

Pierwszym oficjalnym hymnem carskiej Rosji była pieśń "Niech rozbrzmiewa grom zwycięstwa", którą skomponował w roku rozbiorów Józef Kozłowski. Przez 10 lat, między rokiem 1991 a 2000, rosyjskim hymnem państwowym była zaś stara polska pieśń religijna. 

historia przeszłość dokumenty zdjęcia 1200 free
Historia w radiowej Jedynce

To z polskich drukarń pochodziło rosyjskie słowo drukowane przez ponad 120 lat. Polscy inżynierowie budowali mosty kolejowe i tworzyli rosyjską sieć dróg żelaznych. Z polskich fabryk pochodziło 90 proc. stalowych szyn układanych w dalekich stepach. 

Polką była caryca Katarzyna I, żona Piotra Wielkiego. Inna caryca pochodząca z naszego kraju - Helena Glińska - została żoną cara Wasyla III i urodziła mu syna Iwana, znanego później jako Iwan IV Groźny. Ten powoływał się na polskie pochodzenie, gdy kandydował w 1573 roku w elekcji na króla Polski.


Posłuchaj
12:49 [ PR1]PR1 (mp3) 13 listopad 2020 09_21_30.mp3 "Jak stwarzaliśmy Rosję". O Polakach, którzy budowali obce mocarstwo (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dramaturg Mikołaj Hohoł-Janowski - znany później jako Mikołaj Gogol - wstydził się swojej polskości, chociaż w domu jego rodziców w przedsionku wisiał polski herb Janowskich - Jastrzębiec. Polskie kompleksy nosił również inny pisarz o lechickich korzeniach - Teodor Dostojewski. 

Pierwszym ministrem spraw zagranicznych Rosji carskiej był Polak Adam Czartoryski.

Ze szlachty smoleńskiej pochodził wielki podróżnik Mikołaj Przewalski (ten od konia Przewalskiego). Obywatele Rosji o polskich korzeniach latali nad biegunem, tworzyli teorie lotów międzygwiezdnych, projektowali samoloty. Nasi przyrodnicy odkrywali Syberię dla światowej nauki.

Czytaj także:

To ogromna liczba

Nazwisk Polaków, którzy budowali rosyjskie imperium w liczącej ponad 600 stron książce Mariusza Świdra pt. "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" jest prawie trzy tysiące. To ogromna liczba. 

Znaczący odsetek stanowili wysokiej klasy fachowcy, którzy za udział w pracy patriotycznej zostali skazani na zesłanie. Inni dobrowolnie związali swój los z imperium Romanowych, nigdy nie wrócili do polskości, odeszli nawet od wiary przodków. Znakomita większość, kiedy było to już możliwe, powróciła pod biało-czerwone sztandary by tworzyć zręby odrodzonej państwowości po roku 1919 roku.

- Wielu Polaków wiązało z Rosją przyszłość. Uważali, że pewien stan rzeczy będzie trwał wiecznie, że Polska będzie podzielona pod rozbiorami. Myśleli, że może lepiej - zamiast wykrwawiać się w kolejnych powstaniach, ginąć w bitwach, być zsyłanymi - dogadywać się, wymagać autonomii, możliwości rozwoju - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia Mariusz Świder. 

- "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" to nie jest praca naukowa, tylko ciekawa gawęda historyczna, o przygodach, tajemnicach, romansach - zaznaczył gość radiowej Jedynki. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Legendarny MS Batory. Transatlantyk, który służył także na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:00
Wspomnienia z podróży tym liniowcem do dziś budzą silne emocje. - W "Batorym" najważniejsza była jego magia i legenda. Mimo że nie możemy go już zobaczyć, nadal jest żywy we wspomnieniach tak wielu pasażerów - mówi Aleksandra Karkowska, współautorka książki "Marsz, marsz Batory". Co stało się z jednym z pierwszych polskich transatlantyków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Od wymiany do wymiany". Powojenna historia polskich banknotów

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 11:10
Nie tak dawno jeszcze były w naszych portfelach. Wiele osób pamięta doskonale ich kolory, wzory i bezbłędnie kreśli tzw. rybaka, kafla czy patyka. W audycji "Cztery pory roku" przyjrzeliśmy się przygotowaniom do wystawy "Od wymiany do wymiany. Banknoty polskie 1945-1995" w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejsce ocalone od zapomnienia. "Ten dworzec jest bramą do Białegostoku"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 15:20
Odnowiony z poszanowaniem dla historycznej architektury, nowoczesny i komfortowy - taki jest pochodzący z drugiej połowy XIX wieku dworzec w Białymstoku, usytuowany przy jednej z najstarszych linii kolejowych w Polsce, niegdyś łączącej Warszawę z Petersburgiem. "Jedyne takie miejsce" udało się w wirtualną podróż do Białegostoku.
rozwiń zwiń