Czy termometry rtęciowe są niebezpieczne? Dlaczego zostały wycofane?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 11:19
W okresie pandemii koronawirusa częściej sięgamy po termometr. Wysoka gorączka to jeden z objawów choroby Covid-19. Wiele osób ma w domach termometry rtęciowe. Specjaliści radzą, by od nich odchodzić. Czy można ich jeszcze używać?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: MJfotografie.cz/shuttestock.com

Posłuchaj
02:23 [ PR1]PR1 (mp3) 13 listopad 2020 10_21_43.mp3 Czy termometry rtęciowe są niebezpieczne? Dlaczego zostały wycofane? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Termometr rtęciowy to termometr cieczowy, w którym do pomiaru temperatury wykorzystuje się rtęć. Jego działanie oparte jest na zasadzie rozszerzania się cieczy podczas zmiany temperatury. Przyrząd pomiarowy składa się z wąskiej, szklanej rurki (kapilary) ze zbiorniczkiem na ciecz u dołu. Zbiorniczek wypełniony jest rtęcią. W miarę wzrostu temperatury ciecz się rozszerza i jest wypychana w górę rurki (gdzie panują warunki zbliżone do próżni). Temperaturę można odczytać na skali, znajdującej się na rurce lub obok niej.

gorączka 1200 free
ABC postępowania przy zakażeniu koronawirusem

Specjaliści radzą, by od termometrów rtęciowych odchodzić. Czy są one niebezpieczne? - Sama rtęć zamknięta w termometrze nie powinna być szkodliwa. Natomiast szkodliwa jest rtęć, która się z niego uwolni np. w przypadku kiedy termometr się zbije. Uważa się, że rtęć w postaci ciała stałego lub cieczy nie jest szkodliwa. Szkodliwa jest rtęć, którą się wdycha, w postaci gazu, oparów - wyjaśniła w Programie 1 Polskiego Radia kardiolog Anna Szymańska.

W związku z wycofaniem medycznych termometrów rtęciowych ze sprzedaży w wielu krajach Unii Europejskiej, powstało zapotrzebowanie na termometry zastępcze. Do konstrukcji termometrów cieczowych używa się cieczy o możliwie niskiej temperaturze krzepnięcia, wysokiej temperaturze wrzenia oraz dużej i liniowej rozszerzalności cieplnej. W praktyce najczęściej używa się alkoholi - zwłaszcza izopropanolu. W sprzedaży znajdują się także termometry medyczne zawierające galinstan, stop metali o temperaturze topnienia około minus 20 stopni Celsjusza.

"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Czytaj także:

Poza termometrami cieczowymi do pomiaru temperatury ciała wykorzystuje się termometry ciekłokrystaliczne (zawierające ciekłe kryształy, zmieniające swoją barwę pod wpływem temperatury) w postaci elastycznego paska, który można przyłożyć do czoła oraz termometry elektroniczne, bezdotykowe (w obecnych czasach pandemii koronawirusa chyba najbardziej popularne).

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć w ramach pasma Cztery pory roku 

Prowadzi: Sława Bieńczycka

Data emisji: 13.11.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/Wikipedia/kk

Zobacz więcej na temat: koronawirus

Czytaj także

Szef MNiSW: nauczanie zdalne jest na wyższym poziomie niż wiosną

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 08:45
- W tym roku kalendarzowym nie będzie ani jednej szkoły nie podpiętej do sieci internetowej - zadeklarował w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Czarnek, szef MNiSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Kukiz-Szczuciński: Polska lepiej przygotowana do walki z koronawirusem niż wiosną

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 08:48
- Uważam, że obecnie kraj jest na pewno znacznie lepiej przygotowany do walki z koronawirusem, lepsze jest np. wyposażenie w środki ochrony indywidualnej. Jednak łagodna wiosna - m.in. z powodu szybkiego lockdownu - uśpiła czujność władz i obywateli - powiedział dr Paweł Kukiz-Szczuciński.
rozwiń zwiń