Koronawirus. Jaki sens ma noszenie maseczki "na odludziu"?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 11:50
Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia, pan Emil, zastanawia się, czy noszenie maseczki w miejscach, gdzie nie spotykamy innych ludzi ma jakieś uzasadnienie. Według niego maseczkę powinno się chyba nosić jak najkrócej, tylko tam, gdzie jest to naprawdę konieczne, by nie roznosić osadzających się na materiale wirusów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/eugenegurkov

Posłuchaj
02:35 [ PR1]PR1 (mp3) 17 listopad 2020 10_20_36.mp3 Koronawirus. Jaki sens ma noszenie maseczki "na odludziu"? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Wirusolog dr Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) wyjaśnił w audycji "Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć", że maseczka jest filtrem, który - z jednej strony - filtruje powietrze, którym oddychamy, a z drugiej strony - filtruje powietrze, które wydychamy, przez co zmniejsza liczbę wirusów, które się do naszego organizmu dostają i które się z niego wydostają.

gorączka 1200 free
ABC postępowania przy zakażeniu koronawirusem

- Dawka zakażająca nowego koronawirusa, choć nie jest dokładnie znana, jest prawdopodobnie bardzo duża. Dlatego nawet tak niedoskonałe - bądźmy szczerzy - narzędzia jak maseczki zmniejszają potencjalnie dawkę zakażającą - podkreślił ekspert. 

"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Czytaj także:

Dr Kuchar zwrócił także uwagę, że obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych przez wszystkich - poza osobami, które mają zaświadczenie od lekarza o przeciwskazaniach - wynika z przepisów. Trudno z tym dyskutować.

Odnosząc się do drugiej części pytania Słuchacza, ekspert stwierdził, że obawy pana Emila dotyczącego tego, że na maseczce osadzają się wirusy, są niepotrzebne. Podążając tym tokiem myślenia, można by powiedzieć, że również na naszym ubraniu osadzają się wirusy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Poradnik koronawirus - co musisz wiedzieć w ramach pasma Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Autorka materiału: Klaudia Porębska

Data emisji: 17.11.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kiedy powrócimy do normalnego życia bez pandemii? Odpowiada twórca szczepionki na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 07:09
Jeden z twórców szczepionki przeciwko COVID-19 prof. Ugur Sahin twierdzi, że powrót do normalnego życia w pełni będzie to możliwe w okresie jesienno-zimowym 2021 r. Przełomowym momentem ma być wiosna i lato przyszłego roku.
rozwiń zwiń