Ozdrowieńcy mogą ratować chorych na koronawirusa. "Dar serca"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 14:20
Osocze osób, które pokonały COVID-19 jest w stanie uratować zdrowie i życie osób chorych na koronawirusa. - Ten lek jest w naszych żyłach, a w naszych sercach i w naszej empatii jest oczywiście na pewno chęć pomocy innym. To trzeba połączyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Osocze jest płynną częścią krwi i stanowi 55 proc. jej objętości
Osocze jest płynną częścią krwi i stanowi 55 proc. jej objętościFoto: Shutterstock/Cryptographer

Czytaj też
krew badania zdrowie pap 1200.jpg
Polscy badacze: osocze łagodzi objawy COVID-19, skraca czas choroby, obniża śmiertelność

- Osocze ozdrowieńców jest zarezerwowane dla osób w ciężkim stanie - zaznacza dr Sutkowski w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" w audycji "Cztery pory roku". - Jest to bardzo wysublimowane lekarstwo, bo nie możemy go zsyntetyzować. Jest darem serca, darem ludzi - podkreśla i dodaje, że dodatkowo jest bardzo cenne ponieważ nie wszyscy ozdrowieńcy mogą je przekazać. 

Posłuchaj
02:33 PR1_MPLS 2020_11_18-10-23-45.mp3 Apel o oddawanie osocza (Cztery pory roku/Jedynka)

Także dr Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Warszawie apeluje do ozdrowieńców o oddawanie osocza. - Brakuje go, a zapotrzebowanie jest ogromne - mówi. 

Ozdrowieńcy, jeśli chcą oddać osocze, powinni zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18–65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

- Osoba musi być zdrowa, bez chorób przewlekłych, bez stosowania jakichkolwiek leków, bez ryzyka przeniesienia zakażenia drogą krwi - wylicza dr Joanna Wojewoda. - Odrębna procedura dotyczy kobiet, które były kiedykolwiek w ciąży lub też kobiet i mężczyzn, którzy mieli kiedykolwiek przetaczaną krew lub jej składniki - dodaje.

Czytaj też:

Osoby, które mają odpowiednią ilość przeciwciał mogą oddać osocze trzy razy w odstępie tygodnia, więc jeden dawca jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów, a w sumie dla 9 potrzebujących.


.

czytaj więcej
Błaszczak EN-1200.jpg
"Ten gest wpisuje się w etos polskiego żołnierza". Szef MON zaapelował o oddawanie osocza

***

Jak informowała niedawno dyrektor Narodowego Centrum Krwi Małgorzata Lorek, ozdrowieńcy oddali w październiku trzykrotnie więcej osocza niż we wrześniu. 

O oddawanie osocza apeluje rząd i lekarze. Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej, także żołnierze, którzy przeszli Covid-19 włączyli się do akcji. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 18.11.2020

Godzina emisji: 10.23

kh

Czytaj także

Koronawirus w Polsce. Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2020 11:39
Izolacja i kwarantanna to strategie mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Mają na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa, że osoby zakażone zarażą innych. Czym się różnią?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jeden z najszybszych i najbardziej czułych. Polski test na SARS-CoV-2 już dostępny na rynku

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 15:00
Pierwszy polski test genetyczny na SARS-CoV-2, opracowany przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, jest już dostępny na rynku. Czułość reakcji wykrywających wirusa sięga w nim ponad 99 proc.
rozwiń zwiń