Jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:42
Pandemia koronawirusa wzbudza strach i panikę nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Jak wyjaśnić najmłodszym zagrożenia związane z sytuacją, w której się obecnie znajdujemy? Jak pomóc im poradzić sobie z emocjami?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Volurol

Psycholog dziecięcy dr Aleksandra Piotrowska mówi w "Czterech porach roku" w Programie 1 Polskiego Radia, że z dziećmi należy rozmawiać przede wszystkim w sposób dostosowany do ich wieku. - Nie ma takiej drogi tłumaczenia, która byłaby dobra dla 3-latka, 10-latka i 15-latka - zaznacza. 


czytaj więcej
dzieci nauka 1200.jpg
Nauka i praca w domu. "Klucz to dobra organizacja"

- Dostosowujmy także to, co mówimy i jak mówimy do tego, co wiemy o naszym dziecku. W tym samym wieku są dzieci w miarę beztroskie, którym to, co ma się do powiedzenia, trzeba przekazać w pół minuty, bo dłużej nie będą słuchały. Mamy też takich młodych wrażliwców, którzy każde wypowiedziane przez nas słowo będą potem dzielić, mnożyć, analizować. Wtedy trzeba być niezwykle uważnym - wyjaśnia psycholog. 

Posłuchaj
06:21 _PR1_AAC 2020_11_26-11-19-52.mp3 Jak pomóc dziecku z emocjami w tym trudnym czasie? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Generalnie nie straszmy, przekazujmy rzetelne informacje, nie bombardujmy nadmiarem danych i co niezwykle ważne - pokazujmy, że dziecko ma wpływ na swoje bezpieczeństwo. To poczucie sprawstwa jest niezwykle ważne - podkreśla dr Piotrowska. - Brońmy się także przed tym, żeby nawet przypadkiem - uczestnicząc w życiu rodziny - dziecko nie wysłuchiwało 15 razy dziennie wiadomości o tym, ile jest nowych zachorowań i zgonów. To niczemu nie służy - dodaje.


czytaj więcej
covid dziecko stock 1200.jpg
Dzieciom poniżej drugiego roku życia nie wolno zakładać maseczek

Psycholog radzi, aby korzystać z "mocy rozładowującej nasze emocje", jaka tkwi w rozmowie, w słowach. - Nie zagłaskujmy, nie odwracajmy uwagi, tylko wprost przeciwnie. Rozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak się czuje, co mu doskwiera - mówi. 

Czytaj też:

- Większość młodszych dzieci lubi wszelkiego rodzaju aktywność plastyczną. Rysowanie, malowanie czy wydzieranie cudownie umożliwia wykorzystanie energii, która organizm gromadzi dlatego, że odczuwa strach i niepokój. Na dodatek przy produkowaniu takiego dzieła plastycznego można rozmawiać - zaznacza i dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Joanna Racewicz

Gość: dr Aleksandra Piotrowska (psycholog dziecięcy)

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 11.19

kh

Zobacz więcej na temat: koronawirus COVID-19