Przez jaki czas zakażony przenosi koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 16:50
- Moja koleżanka ma koronawirusa, przebieg choroby jest dość łagodny. Nie ma gorączki, tylko poci się i ma bóle mięśni. Przez jaki czas będzie zarażać innych? - pyta słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Jak okazuje się, koronawirus może utrzymywać się w naszym organizmie nawet przez miesiąc. Od czego to zależy?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: PAP/EPA/JEON HEON-KYUN

Posłuchaj
02:50 PR1_MPLS 2020_11_26-10-23-41.mp3 Przez jaki czas zakażony może zarażać? (Jedynka/Cztery pory roku)

praca free 1200.jpg
Nie pracujesz z powodu pandemii? Podpowiadamy, co możesz zrobić

- Jeżeli przebieg choroby jest na tyle łagodny, że pacjent pozostaje w domu, czas kwarantanny wynosi 10 dni i po tym czasie już nie wykonuje się żadnego badania kontrolnego związanego z wydalaniem wirusa - mówi prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalista chorób zakaźnych.

14 czy 30 dni?

Jak wyjaśnia ekspert Jedynki, zgodnie z badaniami naukowymi, czas eliminacji wirusa wynosi do 14 dni. Zaznacza jednak, że może on wydłużyć się w poszczególnych sytuacjach.

- U niektórych pacjentów przy bardzo ciężkim przebiegu klinicznym czas eliminacji wirusa może być dłuższy i utrzymywać się nawet do miesiąca. Jest to sformułowanie bardzo ogólne, ponieważ potwierdzono, że resztki materiału genetycznego, które znajdują się w wymazach z jamy nosowo-gardłowej ludzi, którzy przebyli łagodną postać zakażenia, to nie są to pełne cząsteczki i tym samym człowiek nie jest zakaźny - twierdzi prof. Anna Boroń-Kaczmarska.

Lepiej uważać

Zdaniem prof. Anny Boroń-Kaczmarskiej osoba przechodząca koronawirusa w sposób łagodny, nie powinna zakażać innych już po 10 dniach kwarantanny, niemniej warto uważać na swoje zdrowie.

- Jeżeli ktoś chce się spotkać z tą osobą, która właśnie zakończyła 10-dniową kwarantannę, to kontakt powinien odbywać się w maseczce. Także nie całujemy się, a podczas rozmów, kiedy ktoś nas odwiedza, dystans wynosi co najmniej 1,5 metra - uważa ekspert Jedynki.

Prof. Anna Boroń-Kaczmarska dodaje, że przed rozmową, jak i po jej zakończeniu należy umyć i zdezynfekować ręce. - Sugerowałabym trochę dłuższy okres, który będzie bezpieczny przy kontakcie z osobą, która przechorowała łagodnie COVID-19. Powinien on wynosić przynajmniej 14 dni - zauważa.

Czytaj także:

  ***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadziła: Joanna Racewicz

  Materiał: Małgorzata Abgarowicz

  Data emisji: 26.11.2020

  Godzina emisji: 10.23

  DS

  Czytaj także

  Koronawirus w Polsce. Czy ozdrowieńcy muszą nosić maseczki?

  Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 14:30
  Kto musi nosić maskę, a kto nie? Coraz więcej ozdrowieńców zastanawia się, czy może zrezygnować z maski, mając nadzieję, że sami ponownie się nie zarażą i zapominając o tym, że mogą nieświadomie zarażać innych. 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii?

  Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:42
  Pandemia koronawirusa wzbudza strach i panikę nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Jak wyjaśnić najmłodszym zagrożenia związane z sytuacją, w której się obecnie znajdujemy? Jak pomóc im poradzić sobie z emocjami?
  rozwiń zwiń