Czy osoby, które są alergikami, będą się mogły zaszczepić na koronawirusa?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 10:55
Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy alergik, który nie szczepił się nigdy na grypę, lub na inne choroby, będzie mógł się zaszczepić na koronawirusa.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/Shutterstock.com

Posłuchaj
02:40 [ PR1]PR1 (mp3) 1 grudzień 2020 10_29_00.mp3 Czy osoby, które są alergikami, będą mogły zaszczepić się na koronawirusa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Dyrektor Centrum Diagnostyki Populacyjnej w Sieci Badawczej Łukasiewicz prof. Izabela Sitkiewicz podkreśliła, że nie ma w tej chwili wytycznych w tej kwestii. - Myślę, że więcej będziemy wiedzieli dopiero wtedy, kiedy zostanie zaszczepiona duża pula osób. Wówczas będzie można zaobserwować, czy obserwuje się jakiekolwiek niepożądane reakcje związane ze szczepieniem, również w grupie osób, które wykazują alergie - wskazała.

- Czekamy na stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO wydaje rekomendacje dotyczące różnego rodzaju aspektów, czy to badań, czy szczepienia na koronawirusa. Wydaje je na podstawie analizy sytuacji, która się dzieje. Zwykle w takich trudnych przypadkach rekomenduje się rozważenie wszystkich "za" i "przeciw", co będzie w danej sytuacji bardziej korzystne dla osoby, która ma być zaszczepiona - dodała.

Czytaj także:

"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66

Prezes Warszawskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski podkreślił, że jedynie osoby, które mają nadwrażliwość na składniki szczepionki, nie będą mogły być zaszczepione. - To nie oznacza, że nie będą mogły być szczepione w ogóle - składy szczepionek na koronawirusa będą różne. To wielka zaleta - zauważył.

- Ogólnie osoby, które mają alergie różnego rodzaju, alergie przede wszystkim wziewne, a nie na składniki szczepionki, jak najbardziej powinny się szczepić - zaznaczył ekspert. 

  koronawirus maseczka 1200 free
  O koronawirusie w Jedynce

  Obecnie gotowych do wprowadzenia na rynek bądź w ostatniej fazie testów jest pięć szczepionek na koronawirusa - dwie amerykańskie i po jednej z Wielkiej Brytanii, Rosji i Chin. Z producentami rozmawiają przedstawiciele Unii Europejskiej. Zakupione preparaty mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności.

  Niedawno premier Mateusz Morawiecki mówił o tym, że jest szansa na to, iż już około 18 stycznia będą pojawiały się pierwsze dostawy szczepionek. Szef rządu zapowiedział, że Polska zamówi maksymalną przysługującą jej liczbę. Poinformował, że na jedną ze szczepionek Polska już złożyła zamówienie opiewające na 16 mln dawek.

  . 
  PAP/Maciej Zieliński/Adam Ziemienowicz

  ***

  Tytuł audycji: Cztery pory roku 

  Prowadzi: Roman Czejarek

  Data emisji: 1.12.2020

  Godzina emisji: 9.00-12.00

  kk

  Czytaj także

  Niejednoznaczny wynik testu na koronawirusa. Co oznacza?

  Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:50
  Testy na koronawirusa nie zawsze dają jednoznaczny wynik - pozytywny lub negatywny. Zdarza się, że bywa on niejednoznaczny. Co to oznacza? Czy test trzeba powtórzyć? 
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Jak rozmawiać z dzieckiem o pandemii?

  Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 13:42
  Pandemia koronawirusa wzbudza strach i panikę nie tylko wśród dorosłych, ale również dzieci. Jak wyjaśnić najmłodszym zagrożenia związane z sytuacją, w której się obecnie znajdujemy? Jak pomóc im poradzić sobie z emocjami?
  rozwiń zwiń

  Czytaj także

  Przez jaki czas zakażony przenosi koronawirusa?

  Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 16:50
  - Moja koleżanka ma koronawirusa, przebieg choroby jest dość łagodny. Nie ma gorączki, tylko poci się i ma bóle mięśni. Przez jaki czas będzie zarażać innych? - pyta słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia. Jak okazuje się, koronawirus może utrzymywać się w naszym organizmie nawet przez miesiąc. Od czego to zależy?
  rozwiń zwiń