Problem z pamięcią coraz bardziej powszechny. Dlaczego tak się dzieje?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 14:53
- Jedną z przyczyn problemów z pamięcią jest to, że przetwarzamy coraz więcej informacji w bardzo krótkim czasie. Jesteśmy bombardowani informacjami za pośrednictwem mediów i bardzo często w telefonach sprawdzamy pocztę i media społecznościowe - mówi w "Czterech porach roku" dr n. med. Marcin Ratajczak, neurolog. 
zdj.ilustracyjne
zdj.ilustracyjneFoto: Shutterstock

shutterstock_367441571.jpg
Nowa nadzieja dla chorych na Alzheimera? Badanie działania genisteiny

Otępienie wykrywane bardzo często 

Gość audycji wyjaśnia, że u pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarzy specjalistów, często diagnoznowane jest otępienie. - W tym momencie mówi się, że co trzy sekundy na świecie u chorych rozpoznawane jest otępienie - podkreśla dr Marcin Ratajczak. - Przyczyny są różne, od błahych powodów jak np. niedokrwistość czy niedobtór witaminy B12 lub poważne choroby nowotworowe lub choroby Alzheimera - dodaje. 


Posłuchaj
10:05 _PR1_AAC 2020_12_07-09-38-14.mp3 Problem z pamięcią coraz bardziej powszechny. Dlaczego tak się dzieje? (Cztery pory roku/Jedynka)

 


Alzheimer - choroba zapominania
Alzheimer - choroba zapominania

Wolumen informacji - co to takiego?

Ekspert wyjaśnia, że w dzisiejszym świecie mamy do czynienia z wolumenem informacji, czyli bardzo duża objętność informacji, które przetwarzamy w małej jednostce czasu. - 20 lub 30 lat temu, żeby zrobić przykładowo świąteczne zakupy wybieraliśmy się do sklepu, tam szukaliśmy artykułów i mogliśmy je na spokojnie wybrać. W tym momencie włączając telefon lub komputer jesteśmy bombardowani informacjami, do zakupów mamy dostęp od zaraz - zauważa dr Ratajczak. - Z całego świata w ułamku sekundy docierają do nas informacje, a kiedyś trzeba było iść do sklepu, kupić gazetę i przeczytać. Teraz nie mamy czasu na przetworzenie informacji, tylko staramy się je zarejestrować - dopowiada.
shutterstock_mózg iluzja 1200.jpg
Nauka w walce z chorobami mózgu
Kiedy powinniśmy się martwić?

Zapomnieć o czymś zdarza się każdemu z nas, jednak problem pojawia się w sytuacji, kiedy problemy z pamięcią wywołują poważne problemy w naszym życiu, np. powtarzanie tych samych czynności. - Jeżeli idziemy do sklepu i po raz kolejny w przeciągu jednego dnia kupujemy te same artykuły to jest to niepokojące zachowanie - twierdzi gość audycji.

W przypadku zaburzeń pamięci zachodzi konieczność konsultacji z lekarzem neurologiem, psychiatrą bądź psychologiem. Neurolog podczas pierwszej wizyty zleca wykonanie niezbędnych szczegółowych badań lekarskich. - Lekarze specjaliści pokierują pacjenta na odpowiednie testy funkcji poznawczych, czyli takich, które umożliwiają myślenie i intelektualne funkcjonowanie w życiu codziennym. Jeżeli testy wykażą nieprawidłowość, wyniki będą poniżej normy danego wieku i wykształcenia, należy rozpocząć dalszą diagnostykę - zaznacza dr Ratajczak. - Pierwszym krokiem takiej diagnostyki są rytunowe badania laboratoryjne. Trzeba sprawdzić tarczycę, poziom witaminy b12, morfologię i sprawdzić,czy nie ma zaburzeń rytmu serca, które wpływaja na zmiejszenie ukrwienia mózgu - informuje.
Czytaj także:
Ćwiczenie pamięci i dieta

Ćwiczenie pamięci to idealny sposób na zachowanie sprawnego mózgu. - Powinny one angażować nasz mózg i być dla nas czymś czego się uczymy, doświadczamy nowych rzeczy - mówi rozmówca Daniela Wydrycha.

Niebagatelny wpływ ma również zdrowe odżywianie, tylko należy zaznaczyć, że nie ma "złotej diety dla każdego". - Inna dieta będzie dla osoby chorej na cukrzycę, inna dla osoby z wysokim poziomem cholesterolu, natomiast powinna być racjonalna. Powinniśmy unikać cukrów prostych, zmniejszyć ilość czerwonego mięsa, spożywać dużo warzyw, ryb, orzechów, kasz - radzi ekspert. - Powinno się rezygnować z białego pieczywa, makaronów i popularnych w polskiej kuchni ziemniaków - dodaje.
. .

 ***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych

Gość: dr n. med. Marcin Ratajczak (neurolog)

Data emisji: 7.12.2020

Godzina emisji: 9.38

ans


Czytaj także

Alzheimer zaczyna się w jamie ustnej

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 19:08
W audycji opowiadamy o badaniach, na których podstawie naukowcy doszli do wniosku, że negatywna dla zdrowia bakteria, rozwijająca się w środowisku beztlenowym, czyli poddziąsłowo, prowadzi nie tylko do utraty zębów. Od niej rozpoczyna się choroba Alzheimera oraz wiele innych chorób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja w dobie epidemii koronawirusa. Alarmujące wyniki badań!

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2020 15:05
W Dolnośląskiej Szkole Wyższej przeprowadzono badanie, które pokazało, że dorośli źle znoszą sytuację pandemii - 1/3 balansuje na granicy depresji lub też ją przekroczyła. W badaniu wzięło udział ponad 100 nastolatków, aż 44 proc. ma objawy depresyjne, czyli spełnia kryteria łagodnego epizodu depresji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal dla osób z zaburzeniami słuchu: to nie jest przeszkodą w uprawianiu sztuki

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 10:45
Już po raz szósty prof. Henryk Skarżyński wraz z zespołem Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych z zaburzeniami słuchu do udziału w Festiwalu "Ślimakowe Rytmy". Festiwal rozpoczyna się w poniedziałek 13 lipca.
rozwiń zwiń