Jak zaangażować dziecko w przygotowania do Świąt?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 14:00
Dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Warto zatem pomyśleć, jak w przygotowania do nich zaangażować nasze dzieci. - Bardzo fajnym i modnym pomysłem jest przygotowanie kalendarza adwentowego ze zdrowymi słodkościami czy też z różnymi zadaniami - mówi Paula Nagłowska-Gajowniczek. A co z prezentami? Co w tym roku warto kupić?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Evgeny Atamanenko/shutterstock

Posłuchaj
04:16 PR1_MPLS 2020_12_10-09-46-12.mp3 Przygotowywanie Świąt razem z dziećmi (Jedynka/Cztery pory roku)

Posłuchaj
06:39 PR1_MPLS 2020_12_10-11-20-44.mp3 Jaki prezent dla dziecka? (Jedynka/Cztery pory roku)

Chociaż przed Świętami mamy wiele do zrobienia, a czasu jest jak na lekarstwo, należy znaleźć chociaż moment na wspólne przygotowania z najmłodszymi domownikami. Warto bowiem wprowadzać dzieci w wyjątkowy, świąteczny klimat.

zima auto
Zima potrafi zaskoczyć kierowców. O czym należy pamiętać?

- Nie możemy oczywiście popełnić rażących błędów, że będziemy oczekiwać przede wszystkim posprzątania zabawek i zrobienia porządku na swoich półkach, ponieważ dla dziecka nie jest to żadna atrakcja i nie będzie kojarzyło się ze Świętami. Nawet dla 2- i 3-latka możemy w trakcie przygotowań znaleźć czynności, które wykonuje się w związku ze Świętami - uważa psycholog Aleksandra Piotrowska.

Zdaniem naszej ekspertki, kiedy dzieci jeszcze nie chodzą, wystarczy np. zaangażować je w ubieranie choinki poprzez podsadzenie i umożliwienie zawieszenia ozdoby rączką. Z kolei kiedy są już starsze i zaczynają mówić, warto opowiadać im o tradycjach świąt Bożego Narodzenia.

Źródło: Amanda Cisowska/Pieczemy świąteczne pierniczki z Martą

Świąteczne zadania

shutterstock wigilia boże narodzenie zaślepka 1200 550.jpg
Cyfrowe Radio Gwiazdka. Na Święta od Polskiego Radia

Można również pomyśleć nad przygotowaniem kalendarza adwentowego. - Nie musi obejmować całego miesiąca, tylko tydzień czy dwa tygodnie przed Świętami. W paczuszkach klasycznie znajdują się słodkości, a u nas są to zdrowe słodycze - opowiada Paula Nagłowska-Gajowniczek, mama dwójki dzieci, dietetyk i podróżniczka.

- Dodatkowo codziennie mogą tam być różne zadania. Dzieci lubią zagadki, czasami drobne upominki. Wszystko oczywiście w nawiązaniu do motywu świątecznego. Takimi przykładowymi aktywnościami, które znajdują się w kalendarzu, jest pieczenie beczek z babcią, robienie ciastek z mamą czy wyprawa po choinkę z tatą, a następnego dnia robienie ozdób na choinkę czy jej ubieranie. Każdy rodzic może wykazać się w tym, w czym czuje się najlepiej - dodaje Paula Nagłowska-Gajowniczek.

W ramach zadań można także wybrać się na wspólne oglądanie świątecznych iluminacji czy dokarmianie ptaków w parku.

Jakie prezenty?

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia są również prezenty. Dlatego już teraz powinniśmy pomyśleć, co kupimy pod choinkę. Jak okazuje się, ze sklepów zaczyna znikać segregacja zabawek z przeznaczeniem dla dziewczynek bądź chłopców.

- Zniknęła na opakowaniach do lalek, desek do prasowania i innych sprzętów AGD. Opakowania już nie są różowe, tylko mają różne kolory, także takie neutralne. Z kolei w samochodzikach jeżdżą na przykład jeżyki, misie i mają one klimat leśny, żeby dziewczynki bawiły się tymi samochodami - tłumaczy Magdalena Kordaszewska, ekspert oceniająca zabawki i terapeutka integracji sensorycznej.

Co możemy kupić na przykład 5-letniej dziewczynce? - Rączki 5-latki są już bardzo zdolne, szykują się do pisania, dlatego dobrym pomysłem są wszelkie kreatywne masy plastyczne, dzierganie, wyszywanie i malowanie - twierdzi nasza rozmówczyni.

>>Cyfrowe Radio Gwiazdka. KLIKNIJ, żeby posłuchać<<

Okazuje się również, że w ostatnim czasie coraz częściej lalki otrzymują… chłopcy. - Jeżeli chłopiec tego potrzebuje, warto mu kupić lalkę i nie reagować na to w jakiś sposób dziwnie. Lalki uczą empatii, troski, opiekowania się kimś i jest to bardzo ważna umiejętności społeczna - tłumaczy Magdalena Kardaszewska.

Gość Jedynki poleca też zakup zabawek, które będą aktywizowały całą rodziną. W tym przypadku można pomyśleć o planszówkach czy grach zachęcających do aktywności fizycznej albo śpiewania. - Potrafią one wydobyć z rodziców dziecko. Jest to największa radocha dla maluchów, kiedy obserwują, jak rodzice wygłupiają się - słyszymy.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz

Reporter: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 10.12.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

DS

Czytaj także

Prezenty świąteczne. Prezes UOKiK: kupując przez internet mamy 14 dni na zwrot

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 09:31
- Kupując przez internet mamy dwa tygodnie na odstąpienie od umowy i zwrot prezentu, trzeba wypełnić formularz i odesłać, to jest ta najłatwiejsza droga - powiedział w "Sygnałach dnia" Marek Niechciał, prezes UOKiK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żywe zwierzę to nie jest dobry pomysł na świąteczny prezent

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 21:59
Problem wraca co roku w okresie Bożego Narodzenia. W charakterze prezentu pod choinką nie tylko dzieci, ale i dorośli znajdują pieski, kotki, króliki lub bardziej egzotyczne zwierzęta np. małpki, czy węże. Radość trwa parę dni, a kłopot zaczyna się po świętach. Zanim więc ktoś zdecyduje się na tak "wyjątkowy" prezent - warto się dwa razy zastanowić, by potem zwierzęta nie trafiały do schronisk lub nie były wypuszczane na wolność, bo to szkodzi im samym, innym i często środowisku.
rozwiń zwiń