Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 14:10
Eksperci MOCOS (Modelling Coronavirus Spread) przygotowali kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Z jego pomocą oszacujemy, jak przejdziemy chorobę. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Zigres

koronawirus covid ulica polska stock 1200.jpg
Koronawirus w Polsce. Prof. Gut: jesteśmy w lepszej sytuacji niż nasi sąsiedzi

Posłuchaj
11:36 4PR kalkulator covidowy.mp3 Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Scenariusz przejścia koronawirusa

Grupa MOCOS to międzynarodowy, założony na początku tego roku przez prof. Tylla Krügera z Politechniki Wrocławskiej, interdyscyplinarny zespół naukowców, który zajmuje się modelowaniem epidemii COVID-19. Stworzony przez naukowców kalkulator wylicza prawdopodobieństwo scenariusza przejścia koronawirusa na podstawie danych sanepidu z przebiegu zakażenia u ponad 55 tys. osób z okresu od 21 od lutego do 4 listopada 2020 roku. - Na bazie tego przejrzeliśmy i sprawdziliśmy jakie grupy czynników wpływają na ryzyka hospitalizacji i zgonów w Polsce - mówi w "Czterech porach roku" dr inż. Piotr Szymański z MOCOS. 

Zbudowanie odpowiedniego modelu 

Jak podkreśla gość audycji naukowcy starają się zbudować model, który mówi jakie jest prawdopodobieństwo hospitalizacji lub śmierci w Polsce z powodu Covid-19. - Następnie dokładamy do tego takie czynniki jak wiek, płeć, dodatkowe choroby współistniejące - wylicza. 

Twórcy kalkulatora informują, aby wynik podany przez kalkulator traktować z odpowiednim dystansem i nie wpadać w panikę, gdyż bazuje on na statystyce populacyjnej. 

Kalkulator jest dostępny na stronie internetowej MOCOS oraz crs19.pl

. .

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: dr inż. Piotr Szymański (MOCOS)

Data emisji: 15.12.2020 r. 

Godzina emisji: 9.22

ans 

Czytaj także

Ekspert: wyścig do szczepionki na COVID-19 wciąż trwa. To raczej maraton niż sprint

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2020 07:14
Mimo ostatnich pozytywnych wiadomości, wyścig o skuteczną szczepionkę na COVID-19 jeszcze się nie skończył. To jest raczej maraton, a nie bieg na setkę - stwierdził dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Apele o oddawanie osocza poskutkowały. Prof. Radziwon: zgromadziliśmy zapas dla chorych na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 09:44
- Udało się zgromadzić zapas osocza i nie powinno go brakować dla tych zakażonych koronawirusem, u których można go zastosować w terapii – ocenił krajowy konsultant w dziedzinie transfuzjologii klinicznej prof. Piotr Radziwon. - Mam nadzieję, że kolejna fala zachorowań nie nadejdzie, ale gdyby, to wydaje mi się, że teraz, po tym doświadczeniu jesiennym, jesteśmy już lepiej przygotowani - dodał. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworczyk: cel strategiczny to zapanowanie nad epidemią w 2021 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:03
Szef KPRM Michał Dworczyk oświadczył, że Narodowy Program Szczepień ma szansę zadziałać tylko wtedy, kiedy stanie się "naprawdę narodowym, absolutnie masowym programem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program szczepień przeciwko COVID-19. Tomasz Walczak: rząd poradzi sobie z tym przedsięwzięciem

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 19:40
 - Jeśli szczepienia zaczęłyby się w połowie stycznia, to w pierwszej turze będą szczepieni lekarze i służby mundurowe. Zanim staną się one powszechne minie kilka miesięcy. Zbiorową odporność, jak przewidują eksperci, zdobędziemy pod koniec 2021 roku. Czekają nas jeszcze trudne miesiące - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Anna Sarzyńska z Telewizji Polskiej. Gościem "Debaty dnia" był również Tomasz Walczak, redaktor "Super Expressu".
rozwiń zwiń