Ludwig van Beethoven, gdyby żył obecnie, toby słyszał

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:22
Współczesna medycyna potrafi zdziałać cuda pod warunkiem, że da się jej szansę. Genialny kompozytor Ludwig van Beethoven, uznawany za jednego z największych twórców muzycznych wszech czasów, którego 250. rocznicę urodzin obchodzimy w tych dniach (15-17.12, dokładna data nie jest znana - przyp. red) około 25. roku życia zaczął tracić słuch. Prawdopodobnie, gdyby żył we współczesnych czasach, to lekarze uratowaliby mu słuch.
Ludwig van Beethoven (zdjęcie ilustracyjne)
Ludwig van Beethoven (zdjęcie ilustracyjne)Foto: shuttesrstock/FCHM

henryk skarżyński 1200.JPG
28 lat temu po raz pierwszy w Polsce wszczepiono implant ślimakowy w uchu

Prof. Henryk Skarżyński, szef Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach wyjaśnia, że kompozytor był wielokrotnie badany przez ówczesnych lekarzy, którzy podejrzewali u niego zanik nerwów słuchowych i zmiany w uchu środkowym. To częste następstwo infekcji.

Posłuchaj
12:47 Skarżyński 15-12-2020.mp3 Prof. Henryk Skarżyński o książce "Powrót Beethovena" (Cztery pory roku/Jedynka)

Henryk Skarżyński.jpg
Festiwal dla osób z zaburzeniami słuchu: to nie jest przeszkodą w uprawianiu sztuki

- Podejrzewam, że miał otosklerozę, albo postępujący niedosłuch, jako wynik uszkodzenia ucha wewnętrznego - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia. Obecnie taką częściową głuchotę leczy się, a profesor pierwszą operację przeprowadził w 2002 roku. - Dziś Ludwig van Beethoven by słyszał i mógłby wrócić do komponowania - mówi lekarz. Być może wówczas tonacje jego utworów byłyby inne, wyższe.

Prof. Henryk Skarzyński jest autorem książki "Powrót Beethovena". Zostały w niej przedstawione różne drogi życiowe małych dzieci, które urodziły się głuche w różnych miejscach na świecie. Książka jest udokumentowaniem największych, pionierskich w skali światowej, współczesnych osiągnięć polskiej nauki i medycyny w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji różnych uszkodzeń narządów zmysłów, zwłaszcza całkowitej i częściowej głuchoty. Międzynarodowy charakter wielu zdarzeń oraz różna narodowość bohaterów pokazują, że nauka i medycyna nie zna granic, tak jak nadal nie są znane granice możliwości człowieka, który rodząc się głuchym może być - po zastosowaniu skutecznego leczenia - wspaniałym muzykiem.

Czytaj także:


- To uświadamia nam wszystkim, jak wielkie znaczenie w rozwoju człowieka ma muzyka oraz w jakim stopniu wpływa ona na rozwój współczesnych społeczeństw - mówi lekarz. Sfabularyzowane prawdziwe życiorysy przeplatają się z wątkami autobiograficznymi autora oraz wybranymi wspomnieniami Ludwiga van Beethovena. - Jest też trochę wątków autobiograficznych, bo trudno było uciec od tego, co ja w tym czasie robiłem, kiedy podejmowałem pewne wyzwania - zdradza. Książka opisuje prawdziwe historie, tylko dane pacjentów zostały zmienione.

Więcej o książce [TU]

Profesor wspomina początki zawodowej drogi. Jego otoczenie nie było zachwycone tym, że chciał studiować medycynę i zachęcało go do wybrania innej drogi życiowej. Przyznaje, że robi dużo notatek, które potem stanowiły podstawę do napisania książki czy libretta musicalu "Przerwana cisza". -  To nie chodzi o to, żeby napisać książkę. Chodzi o to, żeby oddać honor ludziom, upamiętnić ich - wyjaśnia.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek 

Gość: prof. Henryk Skarżyński (szef Światowego Centrum Słuchu w Kajetanch)

Data emisji: 15.12.2020 r. 

Godzina emisji: 11.14

ag


Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: lepiej zapobiegać niż leczyć

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 10:02
Lipiec przynajmniej dwa razy zapisał się w historii polskiej medycyny, kiedy przełamywano bariery. 16 lipca 1992 został wszczepiony pierwszy implant słuchu i rozpoczął się program leczenia całkowitej głuchoty w Polsce. 12 lipca 2013 roku odbyły się pierwsze w świecie operacje leczenia głuchoty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: w Kajetanach leczymy osoby w każdym wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 18:40
Od bardzo dawna chciał leczyć ludzi, choć od początku szkoły podstawowej interesował się historią. O pasji i swoim "dziecku" - Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, Małgorzacie Raczyńskiej Weinsberg, opowiedział prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń