"Czekolada dla cukiernika jest jak złoto dla jubilera". Poznaj sekrety mistrzów cukiernictwa

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 14:32
16 grudnia przypada Dzień Pokrywania Wszystkiego Czekoladą. W "Czterech porach roku" rozmawialiśmy  z Joanną i Januszem Profusami, mistrzynią cukiernictwa i maestro czekolady o sekretach tego słodkiego wyrobu. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alice Tsygankova

Posłuchaj
03:04 [ PR1]PR1 (mp3) 16 grudzień 2020 10_49_21.mp3 "Czekolada dla cukiernika jest jak złoto dla jubilera". Poznaj sekrety mistrzów cukiernictwa (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czekolada dla cukiernika jest jak złoto czy diamenty dla jubilera. To jeden z najdroższych składników do deserów, ciast itp. Mąka czy cukier tyle nie kosztuje, co dobrej jakości czekolada. Wśród rodzajów wyróżniamy czekolady gorzkie, mleczne, białe czy deserowe. Ten rodzaj wyrobu cukierniczego ma także zbawienne działanie na nasz organizm. Powoduje wydzielanie endorfin produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym, poprawiającym nastrój i łagodzących ból. 

Czekoladowe kształty 

- Czekoladowych eksponatów można zrobić wiele - mówi maestro Janusz Profus. - Byliśmy w Nowogrodzie, gdzie widzieliśmy wystawę obrazów, na których były wymalowane różne cerkwie. Byliśmy świadkiem, gdy mała dziewczynka chciała skosztować, czy obrazy są rzeczywiście zrobione z czekolady - dodaje. 


Malowanie czekoladą  

Czy można namalować obraz samą czekoladą? - Robimy czekoladę gorzką, mleczną, białą więc jeżeli je połączymy w różnych stopniach, to uzyskamy różne odcienie brązu i możemy malować niczym szkicownicy ołówkami - podkreśla ekspert. - Możemy również dodawać barwniki naturalne do masła kakaowego i w ten sposób zrobić produkty bardzo kolorowe - dodaje. 


. .

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska 

Materiał: Agnieszka Ciecierska 

Data emisji: 16.12.2020 r. 

Godzina emisji: 10.49 

ans 

Czytaj także

Odkrywamy sekrety czekolady!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 18:30
Prawdziwa czekolada musi zawierać przynajmniej 30 proc. kakao i nie powinna mieć w składzie innych tłuszczów niż masło kakaowe. Wtedy będzie miała idealny smak!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czekolada dobra na wszystko. Na prezent pod choinkę i na Sylwestra na... sukienkę

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2016 09:00
Dziś wieczorem na stołach królować będą tradycyjne potrawy wigilijne, ale po nich nie zabraknie i innych przyjemności. Choćby czekoladowych mikołajów, choinek czy aniołków. Ale z czekolady, maestro Janusz Profus i jego żona mistrzyni Joanna Profus z fabryki Wedla potrafią wyczarować niemal wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana wielkości opakowań i receptury, mniej kalorii, czyli jak producenci optymalizują żywność

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 15:44
Jak zdrowiej żywić Polaków, na czym polega optymalizacji produktów żywnościowych oraz ograniczanie ich kaloryczności – o tym rozmawiała na antenie radiowej Jedynki Aleksandra Tycner.
rozwiń zwiń