Szczepienie na koronawirusa. Jak będzie wyglądała procedura w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 10:46
Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności? Jak będzie wyglądała procedura rejestracji? Gdzie będzie można się zaszczepić? Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy w audycji "Cztery pory roku".
W całej Polsce podano już ponad 7 mln zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19
W całej Polsce podano już ponad 7 mln zastrzyków ze szczepionką przeciw COVID-19Foto: Shutterstock

1200_koronawirus_shutterstock.png
O koronawirusie w Jedynce

Posłuchaj
03:40 [ PR1]PR1 (mp3) 22 grudzień 2020 09_19_00.mp3 Jak będzie wyglądała procedura szczepień na koronawirusa w Polsce? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

W poniedziałek (21.12) Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BioNTech. Wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków. Oznacza to, że szczepienia w Unii Europejskiej rozpoczną się w niedzielę 27 grudnia.

Szczepienia w Polsce będą dobrowolne. Polski rząd podkreśla, że warto się zaszczepić, a szczepionka jest rozwiązaniem, które może zabezpieczyć nas przed kolejnymi falami pandemii. Celem strategicznym zapisanym w Narodowym Programie Szczepień jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowania nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku.Czytaj także:

Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności?

Pierwsze dawki będą przeznaczone dla osób, które są najbardziej narażone na zakażenie. 

Etap 0: pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Etap 3: przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

. 
 
PAP/Maria Samczuk

Jak będzie wyglądała procedura szczepień?

Proces szczepień będzie oparty o zaproszenie (dokument e-skierowania) ważne 60 dni od dnia wystawienia. Będą one generowane automatycznie w systemie P1 [Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych] w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Ponadto, lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania.

Proces umówienia na szczepienie będzie oparty o centralny system e-rejestracji, integrujący indywidualne grafiki przyjęć poszczególnych punktów szczepień. W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania, wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty, pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

Krok po kroku:

  • rejestracja - online: przez infolinię lub u lekarza POZ, na specjalnej stronie www lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta,
  • zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza,
  • wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu,
  • powtórzenie procesu po upływie 21 dni - bez konieczności ponownej rejestracji.

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Wszystkie informacje o szczepieniach dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie i poprzez infolinię: 989

Gdzie będzie można się zaszczepić?

Dedykowanymi miejscami realizacji szczepień będzie istniejąca sieć placówek medycznych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. W planach jest także stworzenie nowych stacjonarnych i mobilnych punktów szczepień. Osobom, które nie będą mogły dotrzeć do punktu szczepień, zostanie udzielona pomoc.

Szczepienia mają być realizowane:

  • stacjonarnie w placówkach POZ i AOS,
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych,
  • w mobilnych zespołach szczepiących,
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Lista wszystkich punktów zostanie ogłoszona wkrótce na stronie gov.pl/szczepimysie

Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy Romana Czejarka z korespondentem Polskiego Radia w Londynie Adamem Dąbrowskim, który opowiedział o tym, jak szczepienia przebiegają w Wielkiej Brytanii.


Posłuchaj
06:20 [ PR1]PR1 (mp3) 22 grudzień 2020 09_35_14.mp3 Jak przebiegają szczepienia w Wielkiej Brytanii? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Materiał reporterski: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 22.12.2020

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/gov.pl/kk

Czytaj także

Joe Biden został zaszczepiony na koronawirusa. Zrobił to przed kamerami

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 22:28
Amerykański prezydent elekt Joe Biden został w poniedziałek zaszczepiony przeciwko koronawirusowi. Drugą dawkę preparatu Pfizera otrzymać ma za trzy tygodnie, jeszcze przed zaplanowaną na 20 stycznia prezydencką inauguracją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin o szczepieniach: barierą nie są względy medyczne ani organizacyjne, tylko brak woli społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2020 07:51
- Chciałbym zaapelować do wszystkich państwa, abyśmy się nie obawiali szczepień - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicepremier Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń