Caritas nie zapomniała o potrzebujących. Przekazano 13 500 paczek świątecznych

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2020 13:57
Każdego roku Caritas Polska organizowała 24 grudnia w całym kraju wieczerze wigilijne dla osób bezdomnych, ubogich i samotnych. W tym roku pandemia koronawirusa to uniemożliwiła, ale mimo to wolontariusze nie zapomnieli o potrzebujących. - Postaraliśmy się zapewnić pomoc materialną w postaci 13,5 tys. spersonalizowanych paczek świątecznych - mówi Maciej Dubicki z Caritas Polska.
Rozdawanie wigilijnych paczek bezdomnym i potrzebującym w Sopocie, przygotowanych przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Z powodu pandemii koronawirusa w Polsce w tym roku nie odbywają się tradycyjne wieczerze wigilijne dla samotnych, ubogich i bezdomnych.
Rozdawanie wigilijnych paczek bezdomnym i potrzebującym w Sopocie, przygotowanych przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej. Z powodu pandemii koronawirusa w Polsce w tym roku nie odbywają się tradycyjne wieczerze wigilijne dla samotnych, ubogich i bezdomnych.Foto: PAP/Adam Warżawa

Betlejem 1200 FREE.jpg
Święta w Betlejem. Siostra z Domu Pokoju: z powodu pandemii jest pusto
Posłuchaj
06:01 Jedynka/Cztery pory roku, 24.12 Caritas Polska Świąteczna pomoc Caritas Polska. Paczki dla potrzebujących (Jedynka/Cztery pory roku)

Jeszcze w czasach przed pandemią w całej Polsce odbywały się setki spotkań wigilijnych, w których uczestniczyło tysiące ludzi. W te Święta Caritas Polska musiała jednak zrezygnować z tradycyjnych wigilijnych wieczerzy. - Jest to dla nas bardzo przykre, że nie możemy zorganizować wigilii w tradycyjny sposób. Nasze wigilie gromadziły bowiem około 10 tys. osób na terenie całej Polski i to były naprawdę duże przedsięwzięcia po kilkaset osób. Największa odbywała się w Poznaniu, duża była również w Krakowie - przyznaje Maciej Dubicki.

- Teraz musieliśmy zrezygnować z tych spotkań ze względu na COVID-19 i możliwość zarażenia się wirusem. Nie chcemy rozprzestrzeniać tej choroby, szczególnie z tego względu, że z naszej pomocy często korzystały osoby starsze, samotne czy bezdomne, czyli takie, które wydają się być najsłabsze wobec wirusa - wyjaśnia gość Jedynki.

Paczki dla potrzebujących

W tym roku Caritas Polska podjęła decyzję o zorganizowaniu pomocy wigilijnej w inny sposób. Przygotowano 13,5 tys. paczek dla potrzebujących.

- Paczki były dostarczane do seniorów, osób bezdomnych i potrzebujących, które zgłosiły się do Caritas. W tym roku tyle jesteśmy w stanie zrobić. Paczki są bardzo świąteczne, znajdują się w nich: czekoladowe słodycze, sałatka jarzynowa, zupa grzybowa oraz konserwy na następne dni Świąt. Z tej paczki można samodzielnie przygotować Wigilię, oczywiście w trochę innym wymiarze, ale można poczuć w tym czasie radość i obfitość Świąt - opowiada Maciej Dubicki.

Wirtualne spotkanie dla seniorów

Caritas Polska zorganizowała także spotkanie wigilijne online dla seniorów. We wtorek uczestniczyło w nim ponad 20 podopiecznych, którzy wirtualnie podzielili się opłatkiem, złożyli sobie życzenia i spędzili wspólnie czas. Internetowa wigilia jest pokłosiem programu "Senior Caritas Est", w ramach którego około 100 seniorów spotykało się i jeździło na wycieczki oraz pielgrzymki.

- Od drugiej połowy marca musieliśmy zrezygnować z tych spotkań z przyczyn oczywistych i przenieśliśmy się do sfery internetowej. Myśleliśmy, że będzie to bardzo trudne, ale okazało się, że wielu seniorów chce uczyć się internetu i być na czasie, żeby nie tracić tego, co mają młodzi i osoby w średnim wieku - mówi Maciej Dubicki.

Podczas niedawnego spotkania seniorzy życzyli sobie, żeby kolejne Święta były już inne i nie trzeba było mierzyć się z samotnością. Seniorzy z pewnością dziś ponownie zorganizują spotkanie wigilijne w sieci. Gdyby ktoś z nas czuł się samotny, warto wieczorem odwiedzić blog "Senior Caritas Est".

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadziła: Joanna Racewicz 

Gość: Maciej Dubicki (Caritas Polska)

Data emisji: 24.12.2020 

Godzina emisji: 11.35

DS

Czytaj także

"Nawet bierny palacz skraca sobie życie". Zadbaj o zdrowie już dziś

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 17:16
- Dym tytoniowy przyczynia się do długiej listy chorób nowotworowych, nie tylko kiedy sami palimy, ale wtedy, kiedy jesteśmy biernymi palaczami. W Polsce tysiące osób umiera z powodu biernego palenia, a są to osoby, które nigdy nie miały papierosa w ustach - mówi w "Czterech porach roku" Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta w dobie pandemii koronawirusa. Ile osób przy jednym stole?

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2020 13:33
Tegoroczne święta Bożego Narodzenia, w związku z pandemią koronawirusa, będą inne i z pewnością mniej rodzinne. Jaki - zgodnie z rządowym rozporządzeniem - jest limit osób, które mogą usiąść wspólnie przy świątecznym stole? Czy duża rodzina może kogoś zaprosić?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: perspektywa zbliżających się świąt nakazuje ostrożność i odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 09:50
Perspektywa zbliżających się świąt w Polsce nakazuje ostrożność i odpowiedzialność. Poświąteczna kwarantanna ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa - napisał w sobotę na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń