Koronawirus w Polsce. Kto będzie decydował o tym, czy możemy się zaszczepić?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 11:14
W Polsce w niedzielę rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 preparatem konsorcjum firm Pfizer i BioNTech. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe i nauczyciele.
Szczepienie pracowników Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ul. Wołoskiej w Warszawie
Szczepienie pracowników Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA przy ul. Wołoskiej w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski mówi, że w przypadku kwalifikacji do szczepienia decydujący jest stan zdrowia pacjenta.


czytaj więcej
pap szczepionka 1200.jpg
Kolejny dzień szczepień przeciw COVID-19. Następne szpitale otrzymują dostawy szczepionek

- Decyduje o tym lekarz. Jeżeli pacjent zgłasza chęć zaszczepienia się, to najpierw jest badanie podmiotowe, czyli bardzo dokładny wywiad z pacjentem oraz badanie przedmiotowe, które mówi o stanie zdrowia danego pacjenta - wyjaśnia lekarz.

Posłuchaj
02:33 _PR1_AAC 2020_12_30-10-22-35.mp3 Jak wygląda kwalifikacja do szczepienia? (Cztery pory roku/Jedynka)

- Wywiad jest tutaj rzeczą bardzo ważną. Ważna jest też wiedza o pacjencie, dlatego też wiele szczepień będzie wykonywanych przez lekarzy rodzinnych, którzy najlepiej wiedzą o chorobach swoich pacjentów i mają największe doświadczenie, jeśli chodzi o szczepienia - zaznacza.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu, zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

czytaj więcej
niedzielski 663 twitt.jpg
Minister zdrowia: zaszczepienie do jesieni około 15 mln Polaków to prawdopodobny scenariusz

Programem Szczepień, który zapewnia dostęp do darmowej szczepionki na koronawirusa, będą objęci wszyscy Polacy bez względu na to czy posiadają ubezpieczenie zdrowotne czy nie.

Czytaj więcej:


.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Agnieszka Kunikowska

Data emisji: 30.12.2020

Godzina emisji: 10.22

kh

Czytaj także

Pielęgniarka pierwszą osobą w USA zaszczepioną przeciwko COVID-19. Pogratulował jej Donald Trump

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 22:46
- Pielęgniarka z Nowego Jorku Sandra Lindsay jest pierwszą osobą w Stanach Zjednoczonych, która została zaszczepiona przeciw koronawirusowi. Pierwszej szczepionki pogratulował Ameryce na Twitterze prezydent Donald Trump.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Główny doradca ds. COVID-19 ostrzega: nie jesteśmy w stanie zejść do rozsądnego poziomu epidemii

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 07:51
- Nasz niepokój budzi to, co się w tej chwili dzieje, wiemy, że Polak potrafi radośnie omijać przepisy zdroworozsądkowe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Horban, specjalista chorób zakaźnych, szef zespołu doradców premiera ds. zwalczania pandemii koronawirusa.
rozwiń zwiń