Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 11:42
- Istnieje taka polityka europejska, że rządy otrzymują szczepionki z rozdzielnika, więc poza oficjalną dystrybucją nie ma szans na kupienie legalnej szczepionki, np. w internecie - mówi w "Czterech porach roku" mec. Marek Karczmarzyk z Wyższej Szkoły Bankowej. - Będą to szczepionki fałszywe albo pochodzące z nielegalnego źródła, kradzione bądź nieuczciwie zutylizowane - przestrzega ekspert. Co może nam grozić po zaszczepieniu się "fałszywką"? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

dworczyk michal jedynka 1200.jpg
"Szczepienia drugą dawką nie są zagrożone". Szef KPRM o mniejszej dostawie od Pfizera

Pierwszą dawkę szczepionki w Polsce otrzymało do tej pory ponad 457 tysięcy osób. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia. Dziś rozpoczną się szczepienia w Domach Pomocy Społecznej, a w przyszłym tygodniu szczepionkę otrzymają seniorzy. 

Wydłużająca się kolejka skłania niektórych z nas do skorzystania z kupna szczepionki za pośrednictwem internetu. Od listopada francuscy specjaliści od cyberprzestrzeni wykryli ponad tysiąc nielegalnych stron internetowych zajmujących się szczepieniami. Co może nam grozić po zaszczepieniu się taką "fałszywką"? - Może to być substancja nieszkodliwa, np. sól fizjologiczna, natomiast ja przestrzegam przed kupowaniem leków z nieautoryzowanych stron - podkreśla Marek Karczmarzyk. - Pamiętajmy, że udział w obrocie nielegalnymi specyfikami jest zakazany i należy korzystać z tzw. aptek certyfikowanych, a je bardzo łatwo odkryć - dodaje. 

Posłuchaj
06:15 Jedynka/4PR 18.01.2021 fałszywe szczepionki.mp3 Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Cechy legalnej apteki internetowej

Coraz więcej osób zamawia leki przez internet. Jest to nie tylko wygodne, ale pozwala również na spore oszczędności. Przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy nie korzystamy z nielegalnych witryn, które działają bez zezwolenia i sprzedają często niebezpieczne dla zdrowia preparaty. - Legalnie działająca apteka internetowa musi mieć znak: cztery paski od zielonego do szarego, w środku krzyż, musi być odnośnik do strony GIS, a w dokumencie pdf powinien być podana koncesja tej apteki, namiary i to, jak powinna wyglądać procedura zakupu i zwrotu - wylicza mec. Marek Karczmarzyk. - Bardzo łatwo zidentyfikować, kiedy apteka jest legalna - dopowiada. 

szczepienia wot 1200.jpg
WOT pomaga seniorom w rejestracji na szczepienia. Uruchomiono specjalną infolinię

Konsekwencje zakupu nielegalnej szczepionki

Ekspert tłumaczy, że udział w obrocie nielegalnym produktem może skutkować karą w postaci pozbawienia wolności od 2 do 5 lat, w zależności od kategorii przestępstwa. - Możemy kupić szczepionkę i komuś ją udostępnić i już bierzemy udział w obrocie - wyjaśnia. - Jeżeli ktoś dozna ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, to jest to przestępstwo, za które będziemy ścigani i nie będziemy w stanie się wytłumaczyć, że chcieliśmy dobrze. Przy aktualnej strukturze wiedzy Polaków o szczepionkach nie możemy powiedzieć, że nie wiedzieliśmy co kupujemy - przestrzega gość audycji. 

Narodowy Program Szczepień 

Narodowy Program Szczepień służy zaplanowaniu działań, które mają zagwarantować przeprowadzenie bezpiecznych i skutecznych szczepień wśród obywateli Polski. Obejmuje nie tylko zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, ale także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia oraz bezpieczeństwo Polaków.


Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP) Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP)

Podstawowym celem zaprezentowanym w programie jest dostarczenie szczepionek:

  • bezpiecznych i skutecznych,
  • w wystarczającej ilości,
  • w najkrótszym czasie,
  • darmowych,
  • dobrowolnych,
  • łatwo dostępnych.

Dokument składa się z 9 rozdziałów opisujących m.in. skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek, proces zakupów i finansowanie, dystrybucję i logistykę, zalecenia medyczne i organizację punktów szczepień czy wreszcie kolejność podawania preparatu.

***

Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Daniel Wydrych 

Gość: mec. Marek Karczmarzyk (Wyższa Szkoła Bankowa)

Data emisji: 18.01.2021 r. 

Godzina emisji: 9.42

gov.pl/ans


Czytaj także

Dr Sutkowski: mamy lepsze dane z weekendu, ale jest też duża "szara strefa" nieraportowanych zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 14:24
- Dane z weekendu na temat koronawirusa są lepsze niż cztery, sześć tygodni temu, ale w dalszym ciągu są niepokojące - powiedział w niedzielę prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Podkreślił również, że  jest "szara strefa zakażeń, które nie są w ogóle raportowane, bo nie mogą być raportowane, ponieważ pacjenci nie przychodzą na testy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Koronawirus nie jest niewidzialnym wrogiem". Prof. Fedorowski obala fake newsy dotyczące pandemii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 09:02
- Koronawirus nie jest niewidzialnym wrogiem. To mikroorganizm, którego nie widać gołym okiem, ale jesteśmy w stanie go zobaczyć pod mikroskopem elektronowym. To nie jest żadne oszustwo - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jarosław Fedorowski, profesor uniwersytecki, wykładowca epidemiologii i zdrowia publicznego, prezes Polskiej Federacji Szpitali i członek światowej grupy roboczej Beyond COVID-19 International Hospital Federation.
rozwiń zwiń