Dr Michał Sutkowski: szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 16:00
- Jeżeli zaszczepimy się masowo, to w przyrodzie ten wirus zginie i za 3-4 lata nie będziemy musieli powtarzać szczepienia - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Michał Sutkowski z Warszawskiego Kolegium Lekarzy Rodzinnych. Jak długo szczepionki przeciwko COVID-19 będą skuteczne?
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Unai Huizi Photography/shutterstock

shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?
Posłuchaj
06:26 Jedynka/Cztery pory roku - 18.01.2021 dr Sutkowski Dr Michał Sutkowski: wydaje się, że szczepionka jest bezpieczna i na tyle skuteczna, że będzie nas chronić dość długo (Jedynka/Cztery pory roku)

Już ponad 457 tysięcy osób otrzymało w Polsce pierwszą dawkę szczepionki. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy służby zdrowia. Z kolei dziś rozpoczęły się szczepienia w domach pomocy społecznej, a w przyszłym tygodniu szczepionkę otrzymają seniorzy.

Zdaniem dr. Michała Sutkowskiego seniorzy są obecnie najbardziej przekonani do szczepień. - Seniorzy pod tym względem są naprawdę rewelacyjni i dają przykład nam wszystkim. Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Dla wszystkich wystarczy tej szczepionki - twierdzi dr Michał Sutkowski.

Ekspert Jedynki zauważa, że do tej pory na świecie zaszczepiono już wiele milionów osób i nie potwierdzono ani jednego zgonu, który miałby być spowodowany powikłaniami wywołanymi po szczepionce.

Kto może zaszczepić się, a kto nie?

Dr Michał Sutkowski przyznaje, że szczepienie nie jest rekomendowane dla kobiet będących w ciąży bądź karmiących piersią. - Są pewne wątpliwości, dlatego w tym przypadku nie planujemy takiego szczepienia - dodaje.

Szczepienie jest jednak rekomendowane w przypadku chorób współistniejących. - Przy takich chorobach jak otyłość, cukrzyca, niewydolność krążenia, POChP, astma oskrzelowa czy choroby onkologiczne, należy się zaszczepić. Oczywiście nie w okresie zaostrzenia choroby. Wtedy jednak szczepienie przekładamy za miesiąc czy dwa miesiące, wyrównujemy chorobę i szczepimy. Nie odsuwamy tego w nieskończoność - wyjaśnia dr Michał Sutkowski.

Kiedy już zdecydujemy się na szczepienie, jak powinniśmy przygotować się do jego przyjęcia? - Zachowujemy się całkiem normalnie - odpowiada ekspert Jedynki.

- Przychodzimy z jakimś dokumentem. Jeżeli robimy to poza przychodnią POZ-u u lekarza, którego nie znamy, przynosimy także dokumentację. Jeśli leczymy się na choroby przewlekłe, należy wziąć leki przed zaszczepieniem. Obyśmy tylko nie przeziębili się w dzień czy przeddzień szczepienia. Nie mam tutaj na myśli COVID-19, tylko zwykłą chorobę przeziębieniową - słyszymy.

Na ile wystarczy szczepionka?

Dr Michał Sutkowski nie ukrywa, że jeszcze nie wiadomo, jak długo po przyjęciu drugiej dawki szczepionki będziemy odporni na zakażenie koronawirusem.

- Tego jeszcze nie wie producent, ani nie wiedzą naukowcy. Wydaje mi się jednak, bo takie są estymacje, że będą to na pewno 2-3 lata. Na razie występuje okres osób, które są testowane i wydaje się, że szczepionka jest bezpieczna i na tyle skuteczna, że będzie nas chronić dość długo. Jeżeli jednak zaszczepimy się masowo, to ten wirus zginie w przyrodzie i nie będziemy musieli powtarzać szczepień za 3-4 lata. Oby tak się stało - twierdzi dr Michał Sutkowski.

Czytaj także:

Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP) Narodowy Program Szczepień (opr. Maria Samczuk/PAP)

***

Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadził: Daniel Wydrych 

Gość: dr Michał Sutkowski (Warszawskie Kolegium Lekarzy Rodzinnych)

Data emisji: 18.01.2021 r. 

Godzina emisji: 9.36

DS


Czytaj także

Choroby serca i płuc nie stanowią przeciwwskazań do szczepienia przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 19:37
Słuchacze Programu 1 Polskiego Radia zastanawiają się, czy osoby starsze, cierpiące na choroby takie, jak astma, cukrzyca, mające wady serca, POChP, niedoczynność tarczycy, dnę moczanową, choroby reumatyczne będą mogły się zaszczepić przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 wywołującemu chorobę COVID-19.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy osoba z nowotworem może zaszczepić się przeciwko COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 17:50
- Osoby, które nie są w trakcie chemioterapii czy radioterapii, mogą zgłaszać się na szczepienia bez żadnych ograniczeń - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Miłosz Parczewski, specjalista chorób zakaźnych. A czy przeciwko koronawirusowi mogą szczepić się osoby, które przechodzą nowotwory ciężej?
rozwiń zwiń