Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:43
Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli trzy miesiące temu skorzystał z bezpłatnych szczepień dla seniorów przeciwko pneumokokom, to teraz może się bezpiecznie zaszczepić przeciwko COVID-19. W poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" rozwiewamy jego wątpliwości. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/M-Foto

Specjalista chorób zakaźnych dr Marzena Kuliś mówi, że jak najbardziej słuchacz radiowej Jedynki może się teraz zaszczepić przeciwko COVID-19.

- Z racji tego, że u niektórych pacjentów mogą się nakładać poszczepienne objawy ogólne, jak bóle mięśniowe, złe samopoczucie, osłabienie czy gorączka, zaleca się zostawienie około dwutygodniowego okresu karencji pomiędzy jednym szczepieniem a drugim. W tym przypadku minęły już trzy miesiące - wyjaśnia lekarz. 

Posłuchaj
01:18 _PR1_AAC 2021_01_19-10-20-30.mp3 Szczepienie przeciwko pneumokokom a szczepienie przeciwko COVID-19 (Cztery pory roku/Jedynka)

W Unii Europejskiej do użytku zatwierdzono dwie szczepionki: preparat firm Pfizer i BioNTech o nazwie Comirnaty i preparat Moderny. Mechanizm działania obu preparatów jest taki sam - są to szczepionki mRNA. Szczepionki Pfizera i Moderny podaje się w dwóch dawkach. W wypadku Comirnaty odstęp między nimi powinien wynosić co najmniej 21 dni, przy preparacie Moderny – 28 dni.

Czytaj też:

czytaj więcej
shutterstock_koronawirus szczepionka 1200.jpg
Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?

czytaj więcej
koronawirus free 1200.jpg
Kalkulator ryzyka zakażenia koronawirusem. Jak to działa?

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień w systemie P1. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Czytaj też:

Na portalu PolskieRadio24.pl można znaleźć poradnik związany z powszechną akcją szczepień. Pod adresem szczepimysie.polskieradio24.pl umieszczono wszystkie najważniejsze i bieżące informacje dotyczące rejestracji na szczepienia, procedur, terminów, adresów i numerów infolinii.

.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/IAR/PAP/kh

Czytaj także

Minister zdrowia: udało się przerwać falę zgonów na COVID-19 dzięki wielu działaniom

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 10:55
- Wiele zgonów COVID-owych wynikało z tego, że pacjenci za późno trafiali do szpitali, kiedy już nie można było interweniować, podając leki czy tlen - podkreślił w rozmowie z "Do Rzeczy" minister zdrowia Adam Niedzielski. Mówił również o szczepieniach nauczycieli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o dostawach szczepionki przeciw COVID-19 do Polski: podejrzewam, że są "lepsi klienci"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 19:10
- Izrael oraz niektóre kraje Unii Europejskiej kupiły sobie dodatkowe dawki. Dostawy nie są z gumy, skoro idą tam, to nie idą tu - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Ernest Kuchar, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
rozwiń zwiń