"Pamięć należy ćwiczyć systematycznie". Podpowiadamy, jak to robić

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 12:53
Zdolność zapamiętywania zmienia się między innymi w zależności od wieku, jednak niezależnie od tego, ile mamy lat, możemy skorzystać z wielu ćwiczeń, które usprawnią zapamiętywanie, a tym samym ułatwią nam uczenie się nowych rzeczy. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Andrey_Popov

Posłuchaj
02:44 Jedynka/4PR 25.01.2021 pamięć.mp3 "Pamięć należy ćwiczyć systematycznie". Podpowiadamy, jak to robić (Cztery pory roku/Jedynka)

 

- Dobrym ćwiczeniem na pamięć operacyjną będzie zapamiętywanie przedmiotów w danym pomieszczeniu czy na obrazku - mówi trenerka zdolności poznawczych i ekspert do spraw jakości treningów w Centrum BrainGym Paulina Okuniewska. 

Do tego ćwiczenia potrzebna jest jedynie kartka i długopis. - Patrzymy przez 20 sekund na dany obrazek, potem spisujemy wszystkie elementy, które udało nam się zapamiętać, a następnie sprawdzamy. To samo możemy wykonać, jeżeli jesteśmy w zupełnie innym miejscu i nie znamy danego pomieszczenia - wyjaśnia ekspert. 

Notatki za pomocą mapy myśli 

Mapy myśli to szczególny rodzaj notowania, mający według jego twórców zwiększać efektywność pracy i zapamiętywania. Metoda została opracowana przez dwóch brytyjskich naukowców: Tony'ego i Barry'ego Buzanów. Twórcy metody twierdzą, że podczas sporządzania notatek w sposób tradycyjny, aktywna jest jedynie lewa półkula mózgu, odpowiedzialna za myślenie logiczne, linearność, analizę, słowa i liczby. Dzięki użyciu oprócz słów i symboli także kolorów, rysunków oraz efektu trójwymiarowości uaktywnia się prawa półkula mózgu odpowiedzialna za wyobraźnię, rytm, postrzeganie przestrzenne, kolory i obraz całości, a obie półkule synergicznie ze sobą współpracują.

- Aby rozrysować taką mapę, korzystamy z symboli, znaków graficznych, napisów i różnych kolorów - zaznacza Paulina Okuniewska. - W centrum mapy umieszczamy główne zagadnienie, później dorysowujemy i dopisujemy do niego kolejne elementy w myśl zasady "od ogółu do szczegółu" - tłumaczy. 

źródło: Akademia Belfra/Youtube

Ćwiczenia w parach 

- Jeżeli ćwiczymy z drugą osobą, możemy zaangażować także przetwarzanie słuchowe, tzw. pamięć słuchową. Przykładem może być sytuacja, że jedna osoba odczytuje listę 20 słów, a naszym zadaniem jest odtworzenie jak największej liczby słów z tej listy - mówi Paulina Okuniewska. - Jeżeli wykonujemy to ćwiczenie systematycznie, to możemy zaobserwować, jak z czasem ta liczba prawidłowo zapamiętanych elementów się zwiększa - dopowiada. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Materiał: Małgorzata Abgarowicz 

Data emisji: 25.01.2021 r. 

Godzina emisji: 9.46

ans


Czytaj także

Pamięć możemy trenować, mózg myśli obrazami

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 23:05
W 2011 roku Polacy po raz pierwszy w historii wzięli udział w Mistrzostwach Świata Pamięci w Chinach i w Londynie. W Chinach Tobiasz Boral zdobył brązowy medal, a także tytuł wicemistrza świata juniorów. A razem z bratem Bartłomiejem zajęli szóste miejsce wśród seniorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Neuralink, czyli połączenie mózgu z komputerem

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 20:57
Neuralink to najnowszy pomysł Elona Muska na interfejs mózg - komputer, czyli połączenie mózgu z komputerem. Na bezpieczne i proste w zastosowaniu rozwiązania tego typu czekają osoby niepełnosprawne. A może i ci, którzy myślą o zwiększeniu swoich możliwości intelektualnych? 
rozwiń zwiń