Czy na szczepienie na koronawirusa może mnie zapisać inna osoba?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:32
- Jestem osobą starszą, samotną. Nie mam internetu ani telefonu komórkowego. Nie chciałabym stać w kolejce przed przychodnią. Czy moja koleżanka może zapisać mnie na szczepienie? - zastanawia się słuchaczka Programu 1.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: M_Agency/shutterstock.com

Posłuchaj
03:37 Jedynka/Cztery pory roku - 26.01.2021 poradnik koronawirus Czy na szczepienie na koronawirusa może mnie zapisać inna osoba? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

koronawirus laboratorium 1200 free
Koronawirus w Programie 1

Jak powiedział w radiowej Jedynce prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski, istnieje taka możliwość. Wystarczy przekazać nasze dane bliskiej nam osobie, do której mamy zaufanie. Przypomniał, że w procesie rejestracji mamy możliwość wyboru miejsca i czasu szczepienia.


"Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć". Masz pytanie dotyczące pandemii koronawirusa? Zachęcamy do kontaktu z redakcją Programu 1 - nr tel. (22) 645 22 66


Jak się zarejestrować na szczepienie? Możliwości jest kilka:

  • Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Wystarczy, że zadzwonisz na infolinię 989 i podasz swój numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Podczas rejestracji można wybrać termin oraz miejsce szczepienia. Na twój numer telefonu zostanie wysłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.  • Zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje ci pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko twojego adresu. Po dokonaniu rezerwacji otrzymasz powiadomienie SMS.

Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie ci pasował albo będziesz chciał zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście - jest taka możliwość. Wystarczy, że skorzystasz z dostępnej wyszukiwarki i wskażesz dogodną dla ciebie datę i lokalizację.UWAGA! Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu rejestracji, musisz posiadać Profil Zaufany. Jeżeli go nie masz, skontaktuj się z infolinią NFZ (989), bezpośrednio z wybranym punktem szczepień lub skorzystaj ze wsparcia swojej przychodni.

  • Skontaktuj się z wybranym punktem szczepień

Jeżeli chcesz zaszczepić się w konkretnym punkcie szczepień - skontaktuj się z nim. Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są TUTAJ.

W wybranym przez ciebie punkcie szczepień nie znalazłeś dogodnego terminu? Zadzwoń na infolinię NFZ (989). Konsultanci pomogą ci znaleźć inny punkt szczepień niedaleko ciebie z terminem, który ci pasuje.

  • Wyślij SMS-a na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie

System pokieruje cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inny. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS-a przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

WAŻNE! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS-a, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień. Sprawdź szczegóły dotyczące rejestracji przez SMS.

Szczepienia na koronawirusa w Polsce

W piątek, 22 stycznia, ruszyły zapisy na szczepienie dla osób 70 plus. Tydzień wcześniej na szczepienia mogli zapisywać się seniorzy 80 plus. Szczepienia populacyjne dla osób z obu tych grup wiekowych rozpoczęły się w poniedziałek.

Szczepionka podawana jest domięśniowo w ramię. Do zastrzyku kwalifikuje lekarz w punkcie szczepień. Pacjent wypełnia też na miejscu kwestionariusz. Po zabiegu należy odczekać 15-30 minut w poczekalni, aby zobaczyć, czy nie wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne.

Personel medyczny zapisuje szczepienie w e-karcie szczepień w systemie e-zdrowie (P1). Pacjent otrzymuje też zaświadczenie o iniekcji. Po przyjęciu dwóch dawek otrzymuje kod QR, który potwierdza, że został zaszczepiony. Może go pobrać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mObywatel albo poprosić o jego wydruk w punkcie szczepień.

Informacje o szczepieniach przeciw COVID-19 dostępne są pod numerem infolinii 989 i na stronach www.gov.pl/web/koronawirus i https://www.gov.pl/web/szczepimysie.


***

Tytuł audycji: Cztery pory roku 

Prowadzi: Roman Czejarek

Autorka materiału: Małgorzata Abgarowicz

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 9.00-12.00

Jedynka/MZ/PAP/IAR/kk

Czytaj także

Szczepionka przeciwko COVID-19 a inne szczepionki. Co trzeba wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2021 11:43
Słuchacz Programu 1 Polskiego Radia zastanawia się, czy jeśli trzy miesiące temu skorzystał z bezpłatnych szczepień dla seniorów przeciwko pneumokokom, to teraz może się bezpiecznie zaszczepić przeciwko COVID-19. W poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć" rozwiewamy jego wątpliwości. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie masz numeru PESEL? Zaszczepisz się przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 12:36
W przypadku szczepień przeciwko koronawirusowi pojawia się coraz więcej pytań związanych z procedurami. Czy osoby nieposiadające numeru PESEL, w tym obcokrajowcy czy bezdomni, będą mogli poddać się szczepieniom? - W takich sytuacjach skierowanie wystawiane jest indywidualnie przez pracowników medycznych punktu szczepień - zapewnia Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepienia przeciwko COVID-19. Kiedy seniorzy 60+?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 11:57
Na szczepienie przeciw COVID-19 od piątku umawiają się seniorzy powyżej 80. roku życia. Od jutra (22 stycznia) ruszą zapisy dla osób, które ukończyły 70 lat. Słuchaczka Programu 1 Polskiego Radia pyta, kiedy zaczną się zapisy dla osób, które ukończyły 60 lat. 
rozwiń zwiń